’77 gündür kayıp olan Hurşit Külter nerede?’

HDP Adana İl Örgütü, Öcalan’a yönelik tecridi protesto etti. Açıklamada, bir kez daha devlete seslenildi, “77 gündür kayıp olan Hurşit Külter nerede?” diye soruldu.

HDP Adana İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ile 77 gündür kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter için açıklama yaptı.

İnönü Parkı’nda yapılan açıklamada konuşan HDP Çukurova İlçe Eşbaşkanı Osman Sert, 27 Mayıs’ta gözaltına alınana Hurşit Külter’in 77 gündür kayıp olduğunu hatırlattı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ise 5 Nisan 2015 yılından beri ailesi ve avukatları ile görüştürülmediğini söyleyen Sert, “Bu ve benzer hukuk dışı uygulamalar ‘darbe mekaniği’ denilen başka bir hukuk dışılığı doğurmaktadır” dedi.

İnsanların varlığını ve güvenliğinin devlet tarafından korunmasının Anayasada güvence altına alındığını hatırlatan Sert, şunları söyledi: “Bu yetkiye sahip olan fakat bu sorumluluğunu yerine getirmeyenler Anayasal suç işlemektedir. Bizim ve Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesin varlığı ve güvenliği devletin teminatı altındadır.”

Bu görevi kötüye kullananların suç işlediğini vurgulayan Sert, sorumlu ve yetkililere bir kez daha seslenerek, “Hurşit Külter nerede?” diye sordu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir