AKP-DAİŞ işbirliğine yeni kanıt: Minbic’te Nizip kampına ait kimlikler bulundu

AKP’nin, DAİŞ çetelerine destek sunduğuna ilişkin bugüne kadar ortaya çıkan kanıtlara bir yenisi daha eklendi. Minbic’i özgürleştirme hamlesi sırasında öldürülen çetecilerin üzerinde Nizip Çadır Kenti’ne ait tanıtım kartları çıktı.

Minbic, 69 gün süren savaş sonucunda DAİŞ çetelerinden temizlendi. Savaş boyunca AKP’nin çetelerle yaptığı işbirliğine ilişkin yeni kanıtlar ortaya çıktı.

Minbic’teki savaş sırasında çetelerin üzerinde Antep’teki Nizip Çadır Kenti’ne ait tanıtım kartları bulundu.

Minbic Askeri Meclisi savaşçıları ve halk tarafından, DAİŞ çetelerinin üzerinde ele geçirilen tanıtım kartlarından biri “10298” seri numarasıyla “Suheyle Elali” isimli bir kadına ait.

Kartın üzerindeki diğer bilgiler şöyle: “Baba adı: Ahmet. Anne adı: Lemia. Doğum tarihi: 1983. Doğum yeri: Halep.”

Diğer tanıtım kartı ise Suheyle adlı kadının 4 yaşındaki Cumana ismindeki kızına ait.

DAİŞ çetecilerinin edindiği kimlik kartlarının verildiği çadırkentlere basın, uluslararası heyet ve kurumlar dahil kimsenin girişlerine izin verilmiyor. Minbic’te öldürülen DAİŞ çetecilerinin üzerinden çıkan tanıtım kartları, “Bu kimlikler Minbic’e nasıl ve kimler tarafından getirildi?” sorusunu akıllara getiriyor.

AKP’nin, DAİŞ çetelerine verdiği destek ve yaptığı işbirliği, bugüne kadar bir çok kez gündeme gelmişti.

Maraş Terolar’da, mültecilere yapılacağı iddia edilen kampın asıl olarak DAİŞ çeteleri için yapıldığı da hala tartışma konusu. Başta Aleviler olmak üzere, toplumun tüm muhalif kesimleri kampın inşasına karşı mücadele ediyor. Kampın, DAİŞ çetelerinin barındırılması ve örgütlenmesine zemin olacağı belirtiliyor.

Nizip’te, mültecilerin barındırıldığı iddia edilen kampın tanıtım kartlarının DAİŞ çetelerinin üzerinden çıkması, itirazların haklılığını bir kez daha gözler önüne seriyor. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir