Barış Bloku: HDP’ye saldırı darbeci anlayışın ürünüdür

HDP İstanbul İl binasına yapılan baskını kınayan Barış Bloku, polisin, linç gruplarına, ırkçı saldırılara adeta yol gösterdiğini belirtti. Saldırının darbenin ürünü olduğunu belirten Barış Bloku, herkesi sindirilmeyi reddederek, kin ve nefret rüzgarına karşı koymaya, barışın sesine kulak vermeye çağırdı.

Barış Bloku, HDP İstanbul İl binasına yapılan polis baskınını kınadı.

Darbe girişiminin ardından yaşananların toplumsal barış ve demokrasi adına kaygı verici boyutlara ulaştığına işaret eden Barış Bloku, adeta, toplumun demokratik geleneklerini bir kenara bırakmaya zorlandığını söyledi.

Bayburt’ta Kürt öğrencilere yönelik ırkçı saldırıyı hatırlatan Barış Bloku, “Durumdan vazife çıkaran ‘ırkçı hassasiyetleri’ fevkalâde körüklenmiş güruhlar, her gün yeni linçlere kalkışıyor. Bunun bir örneğini de dün gece tahrip edilen HDP İstanbul İl binasında gördük” dedi. Polisin, OHAL’in kendisine sağladığı güvenceyle, tamamen hukuksuz bir şekilde bir siyasi partinin il başkanlığını basıp tahrip etme hakkını kendinde gördüğünü vurgulayan Barış Bloku, bununla benzer linçlere, iç kargaşa ve çatışmalara adeta yol gösterildiğini kaydetti.

‘SAVAŞIN YERİNE BARIŞI KONUŞMAYA BAŞLADIĞIMIZDA KARANLIK AYDINLANACAK’

Barış Bloku, “Darbelere karşı, ancak özgür bir toplumun adaleti ve eşitliği sağlayabileceğini, barışın ve demokrasinin ancak o zaman kalıcı olacağını görüyor ve istiyoruz” dedi, toplumun acil ihtiyacı olan barış ve demokrasiyi sağlayacak eşitlik ve adaleti hayata geçirmenin zor olmadığını ifade etti. “Öfke ve nefret yerine hoşgörüyü, düşmanlığın yerine evrensel kardeşliği, ayrımcılığın yerine çoğulculuğu, özetle savaşın yerine barışı konuşmaya başladığımız anda karanlıklar aydınlanacaktır” dedi.

“Çok geç olmadan dümeni barışın ve barışmanın yoluna kırmak gerekiyor” diyen Barış Bloku, bunun herkesin tarihi bir sorumluluk olduğu gibi varoluşun da tek yolu olduğunu kaydetti.

‘BARIŞIN SESİNE KULAK VERİN, EŞİTLİK ZEMİNİNDE KARDEŞLİĞİ SAVUNUN’

HDP İl binasına yapılan polis baskınını kınayan Barış Bloku, demokrasiden yana olan herkesi bu çirkinliğe karşı çıkmaya çağırdı. Barış Bloku, “Bugün susmanın sorumluluğu ve bedeli konuşmanınkinden ağırdır. Bu nedenle toplumun darbeye karşı demokrasiden yana olan bütün kesimlerini sindirilmeyi red ederek, kin ve nefret rüzgârına karşı koymaya, barışın sesine kulak vermeye, eşitlik zemininde kardeşliği savunmaya çağırıyoruz.” (ETHA)

Polis baskınında HDP İl Örgütü içi alt üst edildi

İstanbul’da HDP il ve ilçe örgütlerine polis baskını
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir