Demokrasi için Birlik Platformu’nun ziyaretlerinden 16 Ekim’de Büyük Miting kararı çıktı

Rıza Türmen başkanlığındaki Demokrasi İçin Birlik Platformu heyeti, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir araya geldi. Buluşmadan, 16 Ekim’de büyük Demokrasi Buluşması adı altında demokrasi güçlerinin bir araya geleceği büyük bir miting düzenleme kararı çıktı.

Darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan öncülüğünde CHP ve MHP’yi de dahil ettiği “milli cephe” ittifakına karşı  demokrasi güçlerinin birlik arayışı ve bu yönlü temaslar ediyor. Aralarında siyasi parti, meslek odaları, insan hakları kuruluşları, sendikalar ve Alevi örgütlerinde de bulunduğu 20’yi aşkın örgütünün Emek ve Demokrasi Güç Birliği ilanının ardından Demokrasi için Birlik Platformu’da Ankara’da bir dizi temasta bulundu. Önce, kuruluşunu deklere eden Emek ve Demokrasi için Güç Birliği bileşenleri ile bir araya gelen Demokrasi için Birlik Plaftormu, ardından Halkların Demokratik Partisi’ni ziyaret etti. Aralarında Rıza Türmen, Melda Onur, Levent Tüzel, Hüseyin Demir Düzen ve Gencay Gürsoy’un da bulunduğu Platform üyeleri, saat 16.00 sularında HDP Genel Merkezi’ne geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtalan platform üyelerini karşıladı. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti ve yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Ziyaret sonrası HDP’lilerin heyeti kapıda uğurlamasının ardından Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen kısa bir açıklama yaptı.

Bilgen, Türkiye’nin içerisinden geçtiği dönemin demokrasiye duyulan ihtiyacı daha net bir şekilde hissettirdiğini ifade ederek, bu sürece aktif olarak müdahil olmak ve Türkiye’nin bir an önce gerçek bir demokratik yönetime kavuşması sağlamak için herkese büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti. Platformunda bu konuda çalışma yürüttüğünü ve ziyarette bu çalışmayı kendileriyle paylaştıklarının bilgisini veren Bilgen, 16 Ekim’de büyük bir Demokrasi Buluşması planladıklarını aktardı.

Bilgen, HDP olarak ilk günden bu yana demokrasi duyarlılığı olan güçlerin birlikteliklerini önemsediklerini ve bu çabaların birlikte yaşama katkı sunacağını bu nedenle de Türkiye’nin demokratikleşmesi için her türlü çabayı göstereceklerini kaydetti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir