Evrensel: Muhabirlerimiz ve Sertaç Kayar serbest bırakılsın

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Diyarbakır’da gözaltına alınan muhabirleri ve Gazeteci Sertaş Çayar’la ilgili yazılı açıklama yaptı.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde On Gözlü Köprü yakınlarında dün gerçekleşen saldırı sonrası haber takibi yapan Evrensel muhabirleri Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve Serbest Gazeteci Sertaç Kayar’ın gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı..

Sertaç Kayar’ın bu yıl 19’uncusu düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri yarışmasında fotoğraf ödülüne değer görüldüğünü hatırlatan Polat’ın açıklaması şöyle:

“Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve Sertaç Kayar, saldırı öncesinde On Gözlü Köprü yakınlarında çay içiyorlardı ve saldırı anında da bölgede bulundukları için hızla olayı takip edip, haber geçtiler.

Hasan Akbaş da saldırıyı Twitter hesabından şöyle duyurdu: “On Gözlu Köprü’deyim. Polis araclarının geçişi sırasında şiddetli patlama yaşandı. Çok sayıda kişi yerlerde.”

Ardından dördü de polis tarafından görevleri başındayken gözaltına alındılar. Muhabirlerimizin ve meslektaşımız Sertaç Kayar’ın gözaltına alınmalarının hiçbir haklı ve anlaşılabilir gerekçesi yoktur.
Gözaltı haberini aldıktan sonra, Diyarbakır Valiliği Basın Müdürü Mustafa Çakmak’ı telefon ile aradım ve konuya dair olarak ilgilerini rica ettim. Çakmak, kısa bir süre sonra beni aradı, dördünün de gözaltında olduğunu teyit etti ve “Savcılık tahkikatı var. Bu aşamada biz bir şey yapamayız” dedi.

Dün gece birkaç kez görüştüğüm Diyarbakır Baro Başkanvekili Avukat Ahmet Özmen, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüştü ve dört arkadaşımızın da gözaltında olduğunun kendisine bildirildiğini söyledi. İlgisi ve titiz takibi için Özmen’e teşekkür ederim.

Ve en son olarak dün gece Diyarbakır Temsilcimiz Cumhur Daş’ı arayan bir avukat, muhabirlerimizin elbiselerinin kriminal incelemeye gönderileceğini belirtti. Bunun üzerine de kendilerine yeni kıyafet ulaştırıldı. Gözaltındaki muhabirlerimiz henüz avukatları ile görüştürülmediler. Elbise konusunda aracılık eden avukat da başka bir vesile ile emniyette bulunurken konu kendisine iletilmiş.

Şimdi soruyoruz; olay yerinde halkın haber alma hakkının bir gereği olarak bulunan, görevini icra etmeye çalışan muhabirlerimiz Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve meslektaşımız Sertaç Kayar neden gözaltına alındı?

Ortalığın can pazarına döndüğü bir yerde polisin işi, olay yeri incelemesi yapmak ve yaralıların hastaneye intikaline yardımcı olmak yerine neden işini yapan gazetecileri gözaltına almak olmuştur?

Arkadaşlarımızın elbiselerinin kriminal incelemeye gönderilmesinin mantığı nedir?

Basın özgürlüğüne açık bir darbe daha anlamına gelen bu gözaltılara bir an önce son verilmesini, arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep ediyor ve bir daha haykırıyoruz: Gazetecilik suç değildir!”

Diyarbakır’da ki patlamanın haber takibini yapan dört gazeteci gözaltına alındı

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir