HDP: “’BÖF’ün yöneticisi Mustafa Şaşmaz’a Hurşit Külter ile ilgili soru sorulmuş mudur?”

HDP Milletvekili Aycan İrmez, DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in gözaltına alındığına ilişkin tweet atan “BÖF @Tweet_Guneydoğu” twitter adresini kullanan Murat Şaşmaz isimli kişinin deşifre olduğunu ve tutuklandığını belirtti. İrmez, Bakan Ala’ya, “Gözaltına alınan kişi kimdir? İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetleri ile ilişkisi nedir?” diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Hurşit Külter’in gözaltına alındığına ilişkin tweet atan “BÖF @Tweet_Guneydoğu” twitter hesabının yöneticisinin tutuklanması ile ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

İrmez, 151 sokağa çıkma yasağının uygulandığı Şırnak’ta, 27 Mayıs’ta Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Yöneticisi Hurşit Külter’in, “BÖF @Tweet_Guneydoğu” twitter adresinden shortland isimli askeri araca bindirilerek gözaltına alındığına ilişkin tweet atıldığını hatırlattı. İrmez, “BÖF @Tweet_Guneydoğu” twitter hesabının yöneticisi Murat Şaşmaz adlı şahsın deşifre olduğunu ve dolandırıcılıktan tutuklandığını kaydetti.

İrmez, Ala’nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

-Gözaltına alınan kişi kimdir? İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetleri ile ilişkisi nedir?
-Mustafa Şaşmaz adlı kişiye Hurşit Külter ile ilgili soru sorulmuş mudur?
-Aylardır tüm toplumca merak edilen ve önemli bir hassasiyet olan Hurşit Külter’in nerede olduğu sorusu söz konusu şahsa sorulmuş mudur?
-İçişleri Bakanlığına bağlı bir kişinin kontragerilla hesabının yöneticisi olması ne anlama gelmektedir? Bu konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
-Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya mecrasında bu tarz hesaplar vardır. Ulusal haber siteleri başta olmak üzere birçok iletişim hesabına erişim engellenirken, aylardır şiddet, işkence ve ölüm fotoğrafları paylaşan bu hesaplara neden sessiz kalınmaktadır?
-Hurşit Külter nerededir?” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir