Polis baskınında HDP İl Örgütü içi alt üst edildi – Basın açıklamasına çağrı

HDP İstanbul İl Örgütü’ne çok sayıda özel harekat polisi tarafından yapılan baskın sırasında içerideki eşyalara zarar verilip, ırkçı yazılamalar yapıldı, Nusaybin halkı için toplanan yardımlar ise yerlere saçıldı. Yapılan bu baskına sert tepki gösteren HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Doğan Erbaş, “Amaç gözdağı vermektir” dedi.

Beyoğlu Tarlabaşı’nda bulunan HDP İstanbul İl Örgütü’ne gece saat 03.00 sıralarında özel harekat polisleri tarafından baskın gerçekleşti. Kalyoncu Kulluk Caddesi üzerinde bulunan parti binasına yapılan baskına havadan helikopterle de destek verildi.

polis baskini-hdp-4Baskın öncesi HDP il binasının bulunduğu cadde başları zırhlı araçlarla kapatıldı. Ardından koçbaşı ile kapısı kırılarak girilen parti binasında arama yapılmaya başlandı. Sabah saat 08.00’e kadar arama yapan polisler, daha sonra parti binasından ayrıldı. Polislerin ayrılması sonrası girilen parti binasında tüm katların darmadağın edildiği görüldü.

Bir tek Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi’ne dokunulmadı

Yine polisler tarafından içeride yapılan ırkçı yazılamalar dikkat çekti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın binada asılı bulunan posteri üzerine “A önce devlet” şeklinde yazılama yapıldığı görülürken, diğer odalarda asılı bulunan bütün resimler ile kitaplıklarda bulunan Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi haricindeki tüm kitaplar yerlere atıldı. Bilgisayarların tüm hard diskleri sökülerek polisler tarafından el konuldu. Mutfakta bulunan bardaklar kırılırken, şeker ise etrafa dağıtıldı. Nusaybin ile dayanışmak amacıyla toplanan eşyalar da yine polisler tarafından etrafa saçılırken, konferans salonundaki sandalyeler kırıldı.

polis baskini-hdp-3İl Eşbaşkanı Erbaş: Yapılan arama değil, baskın!

Polislerin ayrılması sonrası parti binasına gelen HDP İstanbul Eşbaşkanı Doğan Erbaş, yapılan baskına sert tepki gösterdi. Doğan, “Bu bir arama değil, bir baskındır. Her şeyin bir usulü var. Bunlar da usul de kalmış değil. Amaç gözdağı vermektir” dedi.

Ana akım medya tarafından yapılan baskına dair “Telsiz ve Jammer bulundu” şeklinde geçilen haberlere de tepki gösteren Erbaş, “Bunlar tamamiyle iftiradır. Arama yapıldığında bizden kimse yoktu. İl binamızda kendi kafalarına göre, yalnız bir şekilde arama yapıyorlar. Bunların amacı terörize etmektir” diye konuştu.

Birçok ilçede de baskınlar yapıldı

Parti binasına yapılan baskının yanı sıra yine Beyoğlu, Esenyurt, Sultangazi, Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir, Esenler ve Gaziosmanpaşa ilçelerindeki onlarca adrese de baskınlar yapıldı. Yapılan baskınlarda en az 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yapılan polis baskınına ilişkin HDP İstanbul İl Örgütü ise, saat 12.00’de parti binası önünde basın açıklaması gerçekleştirecek.

Operasyonların 15 Ağustos’un yıl dönümü öncesi yapılması ise dikkat çekiyor. (DİHA)

hdp istanbul-basin açiklamasi

 

 
2 thoughts on “Polis baskınında HDP İl Örgütü içi alt üst edildi – Basın açıklamasına çağrı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir