Roboskîliler 241. kez seslendi: OHAL değil adalet istiyoruz

Roboskilî aileler, katledilen 34 yakınları için için 241. kez adalet eylemi yaptı, “OHAL değil adalet istiyoruz. Savaştan değil barıştan yanayız” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde katledilen 34 Kürt köylüsünün aileleri, 241. kez adalet taleplerini dile getirdib.

Yakınlarının mezarları başında bir araya gelen aileler, “Roboskî için adalet için failler yargılansın” yazılı pankart açtı.

Eylemde açıklama yapan Roboskî-Der Başkanı Veli Encu, katliamın üzerinden 1682 gün geçtiğini, adalet talebiyle 241. kez nöbet tuttuklarını söyledi. Encu şunları söyledi: “Katledilen 34 kardeşimizin her birini devletin acımasızlığının ve adaletsizliğin sembollerinden saymaya devam etiğimizi bu haftada da ifade ediyoruz.Roboskî katliamının tüm sorumluları cezalandırılmadığı sürece mücadelemizde olan kararlılığımız sonuna kadar devam edecek.”

15 temmuz darbe girişimi sonrası katliamın Gülen Cemaati tarafından gerçekleştirildiği şeklinde iddiaların ortaya atıldığına dikkat çeken Encu, hükümetin oluşturduğu Meclis komisyonunun hazırladığı raporla katliam faillerini aklamaya çalıştığını hatırlattı.

Encu, “Roboskî dosyası yeniden incelenecek deyip, diğer yandan Roboskî katliamında sorumluluğu olan komutanların rütbesini yükseltip haklarındaki soruşturmaların iptal edilmesini asla kabul etmiyoruz? Hakikat, adalet ve barış hep biz Kürt halkından uzak tutuldu. Ve biz 241 haftadır barışta ve adalette ısrar ediyoruz. Buradan tekrar çağrı yapıyoruz. OHAL değil adalet istiyoruz. Savaştan yana değil barıştan yanayız” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından aileler yakınlarının mezarlarını ziyaret etti, çiçekler bıraktı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir