Samsun’da SKM üyelerinin eylemine OHAL engeli

Samsun’da SKM üyelerinin kadına yönelik şiddete karşı her ayın 11’inde yaptığı eylem polis tarafından OHAL kararları gerekçe gösterilerek engellendi. SKM üyeleri polise tepki gösterdi, “AKP’nin polisi, OHAL’de kadın katliamlarını engellemiyor” dedi.

Sosyalist Kadın Meclisi üyelerinin Şubat ayından bu yana kadına yönelik şiddete karşı her ayın 11’inde yaptığı eylem polis tarafından keyfi biçimde engellendi.

Süleymaniye Geçidi’nde bir araya gelen SKM üyelerinin çevresi sivil ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındı. Polis amirleri, OHAL kanunlarını gerekçe göstererek basın açıklamasının yapılmasına engel oldu. Polis amirleri, kadınları gözaltına almakla tehdit etti. Onlarca polis tarafından ablukaya alan polisler, kadınları fiziki olarak engellemeye çalıştı.

SKM MYK üyesi Züleyha Mangan’ın polis yetkilileri ile yaptığı görüşme sonuçsuz kaldı. Basın açıklaması yapmakta ısrarcı olan SKM üyelerini engelleyen polisler, alana girmeye çalışan kadınları da içeri alınmadı. Katledilen kadınların isyanı olmaya devam edeceklerini belirten kadınlar, sözde demokrasi günlerinde kadınların engellemesini teşhir eden konuşmalar yaptı.

Basın açıklaması yapmaları engellenen kadınlar, alkışlarla yasaklamaya tepki gösterdi, “Yaşasın kadın dayanışması” şeklinde slogan attı. Polis kadınları slogan atmayı sürdürürlerse gözaltına alacağı şeklinde ikinci kez tehdit etti. SKM üyeleri tepkilerini polislere, barikatı kadın katillerine karşı kurmalarını söyleyerek dile getirdi.

SKM üyeleri basın açıklamalarını ESP binasında basın toplantısı biçiminde gerçekleştirdi. Açıklama yapan SKM MYK Üyesi Züleyha Mangan, yaşanan polis engellemesine tepki gösterdi.

Mangan, Şubat ayından itibaren her ayın 11’inde Çiftlik Süleymaniye Geçidinde erkek-devlet şiddetiyle katledilen kadınların sesi olmak için basın açıklamaları yaptıklarını hatırlattı. Mangan, “Özgecan için, Cansel için, Aynur için, Ceylan Önkol için, cansız bedeni bir hafta sokakta kalan Taybet İnan için, İŞİD tarafından katledilen Aydan Ezgi için, Polen için, Ece için susmadık susmayacağız” dedi.

Mangan, bugün yapmak istedikleri basın açıklamasında tecavüze direndiği için iç çamaşırıyla Metin Y. tarafından katledilen Kader Kaya için ve erkek kardeşi tarafından dövülerek ve elektrik verilerek katledilen 17 yaşındaki Amine için eylem yapmak istediklerini kaydetti.

Mangan şunları söyledi: “OHAL şartlarında basın açıklamasını yapamayacağımızı söyleyen AKP’nin polisi, OHAL’de kadın katliamlarını engellemiyor. Erkek egemen akılla, kadınlar susturulmaya çalışılıyor. Özgürlüğümüz için mücadele etmeye, askeri darbelere de saray darbesine de, OHAL’e de hayır diyerek mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Her ayın 11’inde katledilen kadınların sesi olmaya devam edeceğiz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir