Sancar: Fiili milliyetçi koalisyon devrede

AKP, CHP ve MHP’nin planlanan Anayasa görüşmesini değerlendiren HDP Milletvekili Sancar, “Milliyetçi fiili koalisyon devrede. Bu koalisyonun sonuçları ağır olur” dedi. Sancar, CHP’nin tutumu için de “İbret verici” yorumunu yaptı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından bir koalisyon gibi hareket eden AKP, CHP ve MHP’nin temsilcileri Anayasa değişikliği için bir araya gelecek. Söz konusu toplantıya, HDP davet edilmedi.

Anayasa Profesörü ve HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, üç parti arasındaki buluşmanın ilk toplantı olmadığını, üç partinin anayasa temsilcilerinin önceki gün bir araya gelerek bir ön görüşme yaptıklarını söyledi.

Partilerinin Anayasa yapım sürecinden dışlanmasının 15 Temmuz darbe girişimi sürecinden önce başladığını belirten Sancar, şunları söyledi: “7 Haziran’dan sonra özellikle 1 Kasım’ı takip eden süreçte üç partinin en önemli ittifak konusu Kürt illerinde sürdürülen operasyonlara onay vermekti. Şehirlerin yakılıp yıkıldığı operasyonları 3 partinin onayıyla gerçekleştirdiler. Ardından dokunulmazlıklar konusu gündeme gelince de bu ittifak devam etti. Yani üç partinin Kürt sorununda milliyetçi eksenli güvenlikçi politikalar çerçevesinde buluşmaları zaten bir yıldır devam ediyor.”

CHP’NİN TUTUMU İBRET VERİCİ

CHP’nin tutumu için “ibret verici” tanımını yapan Sancar, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu CHP terk etmişti. CHP, komisyonun AKP’nin bir oyunu, manevrası olduğunu eleştirisini yaparak çalışmalardan ayrılmıştı. Şimdi ise bizim dışlandığımız bir formatta bir araya gelmekte beis görmüyor. CHP ne amaçla hangi hedef için bu dışlayıcı politikalara en güçlü meşruiyet desteğini sunuyor? Bu soruyu demokrat, ilerici kamuoyunun sorması lazım” diye konuştu.

15 Temmuz sonrasında HDP’yi dışlayıcı politikaların çok daha bariz bir şekilde sergilenmeye başlandığını belirten Sancar, şunları söyledi: “Liderler zirvesi altında üç parti başkanı, Cumhurbaşkanı’nın Saray’ında bir araya geldi. Ardından Yenikapı mitingi geldi. Milliyetçi fiili koalisyon söz konusu. Bunun yaratacağı tahribatların çok büyük olduğunu söylüyoruz. Esasen 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin temel hedeflerinden biri ayrıştırıcı bir toplumsal iklim yaratmaktı. Belki de içsavaşı kışkırtmaktı. Şu an 3 partinin uzlaştığı politikalar da aslında aynı amaca hizmet ediyor. Türkiye’de HDP üzerinden Kürtleri dışlayan, Kürt sorununda milliyetçi bakışı öne çıkaran bir birliktelik var. Bunun tehlikeli sonuçlar doğurabileceği yönünde sürekli uyarılarda bulunuyoruz. Anlaşılan bir süre daha bu milliyetçi koalisyon birlikte hareket edecek.”

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Partinizin herhangi bir girişimi olacak mı?” sorusuna, “Parti olarak şu anda yapmamız gereken bir şey yok. Tutumuzu ve politikalarımızı, uyarılarımızı, çalışmamızı aynen sürdüreceğiz. Doğrudan partileri doğrudan muhatap alma yükümlülüğü şu anda biz de değil. Çünkü dışlayanlar onlar” yanıtını verdi.

Görüşme talebi hangi partiden gelirse gelsin görüşme talebini olumlu karşılayacaklarını söyleyen Sancar, “Ancak bizim resmen bir talepte bulunmamız için hiçbir sebep yok. Dışlayan biz değiliz. Dışlayıcı, kutuplaştırıcı politikaları savunanlar ve yürütenler bu üç partidir. Görüşme istekleri varsa onların bize bunu iletmesi gerekir” dedi. (Arzu DEMİR – ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir