SKM ve Yeryüzü Kadınları: Eylem Ataş’ı istiyoruz!

SKM ve Yeryüzü Kadınları, cenazesi 46 gündür ailesine teslim edilmeyen Eylem Ataş için eylem yaptı. Kadınlar, Eylem’in cenazesinin bir an önce teslim edilmesini istedi.

Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) ve Yeryüzü Kadınları tarafından her ayın 11’inde gerçekleştirilen “Yaşamak İstiyoruz” eylemi bu ay Minbic’i özgürleştirme hamlesinde yaşamını yitiren Eylem Ataş’a (Cemre Heval) atfedildi. Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme çiçekli elbiseler giyinerek katılan kadınlar, sık sık “Eylem Ataş’ı istiyoruz”, “Eylem Ataş ölümsüzdür”, “Cemre gelecek, bahar gelecek” sloganlarını attı. “Eylem Ataş IŞİD’e karşı ölümsüzleşti. Eylem Ataş’ı istiyoruz. Yaşamak istiyoruz” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını Yeryüzü Kadınları’ndan Nisan Atalan okudu. Eylem’in erkek egemen zihniyetten hesap sormak için katıldığı mücadele yolunda ölümsüzleştiğini söyleyen Nisan, “Aladağlar’ın Türkmen kadını Eylem, aynı şeklide Minbic’te de özgürlük güçlerine bin bir umutla koşan Türkmen kadınların ve bütün kadınların özgürlük zılgıtı oldu” dedi.

‘Eylem mücadelesini kadınlara emanet etti’

Eylem’in, sosyalizm ve kadın mücadelesine daha lise yıllarında dahil olduğunu hatırlatan Nisan, Eylem’in Ankara’dan İstanbul’a kadınlarla hep omuz omuza olduğunu söyledi. “Eylem, saldırı ve abluka altında olan Cizre’ye ilk koşan kadınlardan biriydi” diyen Nisan, şöyle devam etti: “Yangın yerindeki mor meşaleyi görerek çıktı bu serüvene ve en mor meşale olarak ölümsüzleşti. Eylem’in cenazesi tam 46 gündür ailesi ve biz arkadaşlarına verilmiyor. Biz kadınlar her fırsatta AKP ve IŞİD ortaklığını sokaklarda haykırdık. Zılgıtlarımızı, çığlıklarımızı, isyanımızı AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı örgütleyerek, eşit ve özgür bir dünyanın hayaliyle mücadele ettik.”

Açıklamanın ardından kadınlar sırasıyla, “Eylem Ataş, kara çarşaflarından sıyrılıp, çiçek açan kadınların düşlerinde yaşayacak”, “Eylem Ataş gülüşünü Rojavalı çocuklara emanet etti. Mücadelesini de biz kadınlara”, “Eylem Ataş, hepimiz için, özgürlüğümüz için vazgeçti yaşayabileceklerinden. Bunu unutma! Unutturma!” yazılı kısa notlar okundu.

Kadınlar daha sonra zılgıt ve sloganlarla eyleme son verdi. (JINHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir