Tekirdağ 2 Nolu F Tipi için acil çağrı!

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutsaklara, 12 kişilik gardiyan grubunun saat başı koğuşlara girerek sistematik işkence uyguladığı belirtildi. Yakınları ile görüşmek üzere cezaevine giden aileler, tutsakların acilen bir heyetin cezaevinde incelemede bulunma çağrısı yaptığını söyledi.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutsakların sistematik işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı. Cezaevlerinde yakınları ile görüşe giden ailelerin verdiği bilgilere göre, 12-13 kişiden oluşan gardiyan grubunun düzenli saatler içerisinde koğuşlara girip tutsakların saatlerce dövüldüğünü söyledi.

Siyasi koğuşlara adli tutsaklarında konulduğunu söyleyen aileler, adli tutsaklarında siyasi tutsaklara saldırdığını paylaştı. Cezaevinde siyasi tutsakların yemek yediği alandaki masaların kaldırılması sonucu ayakta yemek yemek zorunda bırakıldığını aktaran aileler, kalçalarına sürekli coplarla vurulan tutsakların oturmasının da engellendiği bilgisini verdi.

Aileler, bir tutsağın gardiyanlarca darp edilmesi sonucu parmağının kırıldığı, tutsakların çırılçıplak soyulup başka odalara götürüldüğü ve bu odalarda işkenceye maruz kaldıklarını kaydederek, 2 DHKP-C’li tutsağın ise ters kelepçe ile elleri ve ayakları bağlanarak süngerli odaya götürülerek, işkence edildiği aktardı.

Tutsakların, tüm ailelerin ve oluşturulacak bir heyetin acilen cezaevine gelmesi çağrısı yaptığı belirtildi.

Aileler, konuya ilişkin Pazartesi günü İnsan Hakları (İHD) Derneği’nde basın açıklaması yapacağı belirtildi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir