‘AKP emekçilerin yüz yıllık kazanımına saldırıdır’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin, Saray-AKP eliyle yangından mal kaçırır gibi Meclis’te yasalaşmasına tepki gösterdi.

AKP iktidarı tarafından ‘Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’, emekliliği bir kamusal hak olmaktan çıkardığını ve piyasalaştırdığını vurgulayan Kemalbay, “Yasa ile emeklilik hakkı işçiler tarafından satın alınan bir meta haline getiriliyor. Kıdem tazminatı hakkına göz dikiliyor, güvencesizlik büyütülüyor. Sistem, emeklilik ücretlerinin düşürülmesini de içeriyor” dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin, Anayasa’nın ‘sosyal devlet’ ilkesine aykırı olduğunu kaydeden Kemalbay, “BES ile emekçiler gücünü daha fazla kaybedecek, sermayenin emekçiler üstündeki denetimi daha da artacaktır. Bu şekilde emekçilerin neredeyse 100 yıllık kazanımları, darbeden fırsat çıkaranlar tarafından gasp ediliyor” diye belirtti.

Hükümet, bugüne kadar uyguladığı istikrarsızlık, kaos ve savaş içeren yanlış iç ve dış politikalarının faturasını emekçilere ödetme peşinde olduğunu ifade eden Kemalbay, “Hükümet BES’ten elde edeceği muazzam fona göz dikmiştir. BES ile 45 yaş altı 13 milyondan fazla çalışanın tamamı zorunlu olarak sisteme katılacak ve bu şekilde 10 yıl içinde 100 milyar lira civarında bir kaynak fonda birikecektir. Hükümetin iştahını işte bu fon kabartıyor. Hükümet aynı amaçla işsizlik fonlarına da göz dikiyor” dedi.

Bireysel emeklilik tasarısı Meclis’ten geçti: Maaşlardan 600 lira kesilecek

AKP-Saray iktidarının ve ona güç veren MHP, CHP ittifakının emek düşmanı politikalarına asla sessiz kalmayacaklarının altını çizen Kemalbay, “Darbeyi fırsata çevirerek dayatılan neoliberal piyasacı çalışma rejiminin inşası ve hak kayıplarının karşısında durmaya devam edeceğiz. BES Kanunu’nun, Anayasa’nın sosyal güvenlik ve sosyal devlet ilkelerine aykırılığı nedeniyle iptali için üstümüze düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Sosyal devlet ilkeleri ve kamusal emeklilik hakkı için mücadelemizi emek ve demokrasi güçleri ile dayanışma içerisinde sürdüreceğiz” diye kaydetti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir