CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde fişleme!

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarını “FETÖ” anketi adı altında fişliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönettiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU ve ESHOT kurumlarındaki çalışanlar “FETÖ” anketi adı altında fişleniyor.

Çalışanlara yaptırılan söz konusu ankette, personele “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)” ile bağlantılı olduğu iddia edilen sağlık ve eğitim-öğretim kuruluşları, öğrenci yurtları, vakıf ve dernekler, sendikalar, bankalar ve yüksek öğretim kuruluşları bir tablo halinde sunularak eş ve çocukları dâhil bunlarla bağlantılarının bulunup bulunmadığı soruluyor. Yine ankette sosyal medya çalışanların hesaplarından darbe lehine paylaşım yapılıp yapılmadığı da soruluyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Tüm-Bel-Sen ankettin OHAL uygulamaları kapsamında gerçekleştiğini belirterek, Kanun Hükmünde Kararnameler nedeniyle emekçilerin bu anketi doldurmak zorunda kaldığını ancak bunun bir fişleme olduğuna dikkat çekti.

‘KALKIŞMAYI DESTEKLEDİN Mİ’ SORUSU

Toplamda yedi soruluk ankette ayrıca belediye çalışanlarına “Gerçekleştirilen kalkışma hareketinin öncesi, vuku bulduğu süreç ve sonrasındaki zaman çerçevesinde Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen terör örgütü (FETÖ/PDY)  ve kalkışma hareketi lehine, sosyal medya organlarında halkı galeyana sürükleyici, Ülkemizin vatandaşları arasında birlik, beraberlik ve kamu düzenine zarar vermeyi amaçlayan paylaşımlarda bulundum / bulunmadım. (Bulunması halinde niteliğini açıklayınız.)” sorusu da yöneltildi.

‘ANKETİN BİR MANTIĞI DA YOK’

Uygulamayı Evrensel gazetesine değerlendiren Tüm Bel Sen avukatı Nazan Sakallı Aktaş ise, anketin hukuk bir dayanağı olmadığının altını çizerek “Bir mantığı da yok.’ FETÖ ile bağlantınız var mı’ diye soruyorlar. Burada bağlantıdan neyi kastediyorlar. Misal o sağlık kuruluşlarının herhangi birinde tedavi gördün mü anlamında soruyor, o okullara giden bir çocuğun var mı anlamında soruyor.  Bağlantısı olan birisi zaten ‘bağlantım var’ demez. Dolayısıyla bu anketle amaçlananın ne olduğunu anlamak mümkün değil. Niye yaptıklarını anlamak mümkün değil. Fişleme, göz korkutma, tedirginlik yaratmak istendiğini düşünüyorum” dedi. (Kaynak: DİHA – Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir