Darbe soruşturması CHP’li Çankaya Belediyesi’ne uzandı

Darbe girişimin ardından binlerce kişi hakkında açılan soruşturmalar bu kez CHP’ye uzanırken, CHP’li Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen ve Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç hakkında bir CHP’linin şikayeti üzerine “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” suçlamalarıyla soruşturma açıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından neredeyse tüm kurum ve kuruluşlarda Fetullah Gülen Cemaatiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle binlerce kişi hakkında soruşturma açılıp, binlercesi tutuklandı. Bu tutuklama ve soruşturma dalgası bu kez CHP’li Çankaya Belediyesi’ne uzandı. Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve yardımcısı Anıl Sevinç hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı.

Soruşturmaya gerekçe yapılan konu ise darbe girişiminin bir numaralı ismi olduğu iddia edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile birlikte katıldıkları bir park açılışı oldu.

Park darbe girişiminden bir ay önce açıldı

Çankaya Belediyesi girişimleriyle 2015 yılı Mart ayında Konya’nın Ortakonak Mahallesi yakınlarında bir askeri uçağın düşmesinin ardından yapılan park Öztürk ile birlikte Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katılımıyla Haziran ayında açıldı.

Darbe girişiminin bir numaralı ismi olarak tutuklanan Öztürk’ün katıldığı bu park açılışı CHP’li belediyeye darbe soruşturması olarak döndü. CHP üyesi olduğu ileri sürülen bir kişinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayeti üzerine dün Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç hakkında “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

Açılışa katılan isimler darbeden cezaevinde

Soruşturma açılmasına yol açan şikayet dilekçesinde 15 Temmuz’daki darbe girişiminin yaklaşık bir ay önce yapılan Konya’da Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Mustafa Tanış’ın adının verildiği parkın açılış törenine katılan Öztürk ile yine Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Hasan Hüseyin Demiraslan, Tümgeneral Cevad Yazgılı ve Tuğgeneral Kemal Akçınar isimli kişilerin darbe girişimi nedeniyle tutuklandıkları hatırlatılırken, bunların tesadüfi olmadığı ifade edilerek, bunun soruşturulması istendi.

Dilekçe ile yapılan şikayeti değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Belediye Başkanı Taşdelen ve yardımcısı Sevinç hakkında soruşturma açtı.

Demirtaş haklı çıktı

Darbe soruşturması kapsamında şimdiye kadar çok sayıda AKP üye ve yöneticisi, MHP, BBP gibi siyasi partilerin yöneticileri hakkında soruşturma açıldı, bir kısmı gözaltına alınıp tutuklandı. Bu halka en son CHP de dahil olmuş oldu. Yenikapı’da darbeye karşı yapılan mitinge 3 partinin katılmasına işaret eden HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, her 3 partinin de cemaatle ilişkili olduğunu belirterek, “Gülen gelip konuşursa tek partili döneme geçeriz. Bunlar cemaatle olan ilişkilerini bayrakla örtmeye çalışıyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

‘FETÖ’ BBP’de! BBP Genel Başkan Yardımcısı gözaltına alındı

‘FETÖ’ MHP’de! MHP’li eski vekil gözaltına alındı

‘FETÖ’ AKP’de! Kayseri’de eski AKP milletvekili dahil 120 kişi hakkında gözaltı kararı

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir