Gaz kapsülüyle vurulan çocuk için karar: “Soruşturma gerektirecek nitelikte değil”

Şırnak Cizre’de geçen yılgözünden vurulan 8 yaşındaki M.A.’nın yaralanmasına sebep olduğu iddia edilen beş polis memuru hakkında soruşturma izni verilmedi.

Mahkeme kararında, “İsnat edilen eylemin haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşılmıştır” denildi.

Diken’den Burcu Karakaş’ın haberine göre; Cizre’nin Yafes mahallesinde oturan 8 yaşındaki M.A., 12 Mayıs 2015 tarihinde sokakta arkadaşlarıyla bilye oynarken bir polis aracından atılan gaz kapsülünün gözüne isabet etmesi sonucu yaralandı. Aldığı darbe, yaralanan çocuğun sol gözünde yüzde 70 oranında görme kaybı yaşamasına sebep oldu.

Cizre Kaymakamlığı, araçta bulunan polis memurları hakkında soruşturma izni vermedi. Bunun üzerine ailenin avukatı Filiz Ölmez, karara itiraz etti. Ancak Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi de ‘taksirle yaralamaya sebebiyet vermek’ suçundan yargılanması talep edilen polis memurları T.K., H.B., M.Ç., S.A. ve O.K. hakkında soruşturma yapılmasını reddetti.

Kararda, “Ön inceleme raporu ile eki bilgi ve belgelere göre, olay tarihinde Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde geçici görevli polis memurları T.K., H.B. ve halen görevde olan M.Ç., S.A. ve O.K.’ye isnat edilen eylemin haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararın onanmasına karar verildi” ifadeleri yer aldı.

Avukat Filiz Ölmez, “Kolluk kuvvetlerinin işlediği suçlarda yargılanmazlık zırhına bürünmesi, hukuk devleti ilkesine zarar vermekle birlikte yargıya olan inancı derinden sarsıyor. Yargının faili kamu görevlisi olan suçlarda da objektif davranması gerekiyor” dedi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir