‘Güç Birliği önemli bir heyecan yaratacak’

AKP’nin özellikle darbeyi de gerekçe yaparak topluma dayattığı tek renklilik ve faşizm iklimine karşı çok sayıda sivil toplum örgütü, siyasi parti, sendika ve çatı örgütü tarafından oluşturulan Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’nin kalıcı olması gerektiğini belirten aydın ve sanatçılar, bu birlikteliğin böylesi bir dönemde önemli bir heyecan yaratacağını ve geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Ankara’da bir araya gelen 20’yi aşkın sendika, meslek örgütü, STK, siyasi parti, inanç örgütleri ve demokratik kurumlar Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’ni ilan etti. Özellikle AKP’nin darbeyi de gerekçe göstererek, topluma dayattığı tek sesliliğe ve alternatifsizliğe karşı eşitlik, özgürlük ve barış talebiyle oluşturulan Güç Birliği toplumda önemli bir heyecan yarattı.

Güç Birliği’ne çeşitli çevrelerden destek geldi.

Türkiye’nin içinden geçtiği süreci, “Mosolinin Napoliden Roma’ya yürüyüşü ve Roma’yı fetihin” benzeren yazar-aktvisit Temel Demirer, “tek adam” rejiminin topluma dayatıldığını söyledi. Bu noktada Güç Birliği’nin önemine dikkat çeken Demirer, “Bunun karşısında çoğulculuğu, adaleti, özgürlüğü savunan insanların yan yana durması bir gerekliliktir. Bu birliğin radikal bir program etrafında oluşturulması bu birliği garantiye alır. Ezilenlerin talebi ve diktatörlüğe karşı bir bir araya geliş bu programın temelini oluşturması gerekiyor” dedi.

Demirer, Güç Birliği için “Hayırlıdır ve hayırlı sonuçlar verecektir” yorumunda bulundu.

‘Birlikteliğin kalıcı olmasını diliyorum’

Dansçı Zeynep Tanbay, Güç Birliği’nin olumlu bir gelişme olduğunu düşündü. HDP İstanbul İl Örgütü’nün polislerce basılması gibi oldukça anti-demokratik bir yol alma hali olduğunu belirten Tanbay, “Bunun karşı demokrasi için insanların biraraya gelmesi gerekiyor. Anormal bir durum içerisindeyiz ve bu birlikteliğin kalıcı olmasını diliyorum. Bunu da zaman bize gösterecek” diye konuştu.

‘Heyecan yaratacak’

Prof. Dr. Aziz Konukman ise, Güç Birliği’nin önemli bir heyacan yaratacağını söyledi. Darbenin panzehirinin demokrasinini geliştirilmesi olduğunu hatırlatan Konukman, “Bu her şeyden daha önemlidir. Biz darbe öncesi ortamdan da mutlu değildik. Demokrasi vardı da bunu darbe mi ortadan kaldırdı? Var olan durum sorunluydu. Anti-demokrasi ve tek adamlık sorunu vardı” dedi.

‘Daha da genişletilmesi gerekiyor’

Konukman, Güç Birliği için “Güç birliği yapan kurumlar önemli bir zeminde bir araya gelmiştir. Demokrasiyi sahiplenerek darbe girişimi ve anti-demokrasi karşısında iyi bir zeminde mücadeleyi başlatmıştır” değerlendirmesini yaptı ve “Daha genişletilmesi gerekiyor” çağrısında bulundu. (DİHA)

Saray cuntasına karşı Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği kuruldu

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir