Necdet Özel: Hepimiz özür dilemeliyiz… Millet bizi affetsin

Siyasi iradenin onayı olmadan iş yapmadım diyen eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, ‘Asker-sivil sorumlu makamlarda oturanlar olarak hepimizin milletten özür dilememiz gerekiyor’ dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hürriyet’ten Fikrat Bila’ya konuştu.

Özel, Gülen cemaatinin TSK içinde örgütlenmesine göz yummakla eleştirilmesi hakkında “Ben terfi süreçlerine hiç müdahil olmadım, listeler önüme gelinceye kadar müdahale etmedim. Kendime göre demokratım. Başbakan da listeye bakar, gerek görürse değişiklikler yapar. Ondan sonra da onay verir. Ben onay verilmiş listeyle YAŞ toplantısına giderim. Siyasi iradenin onayı olmadan hiçbir listeyi veya konuyu YAŞ gündemine almadım” diye konuştu.

Çoğu darbeci generalin kendisinin görev yaptığı  2011 yılından itibaren 2015 yılına kadar yapılan YAŞ toplantıları sonucunda terfi etmiş olmalarını değerlendiren Özel, Balyoz ve Ergenekon davalarının mağduru askerler için de “Yüreğim yanıyor, ömrüm oldukça da yanacak, ben artık böyle bir yürekle yaşayacağım. Ergenekon ve Balyoz’dan mağdur olan arkadaşlarım için üzüntüm çok büyük, vicdanımda bir sızı olarak kaldı” dedi. Özel, 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimine ilişkin olarak, “Asker-sivil sorumlu makamlarda oturanlar olarak hepimizin milletten özür dilememiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve ben diledim ama yetmez, herkesin dilemesi gerekir. Millet hepimizi affetsin. Ne kadar hukuka uygun davranmış olursak olalım, eğer TSK’dan böyle bir hareket çıkmış ve bunları yaşamışsak, hepimizin sorumluluğu var demektir” ifadelerini kullandı.

Darbe girişiminin gerçekleştiği gece yaşadıklarını anlatan Özel, O anda Cemil Çiçek Bey aradı, ‘Bir askeri hareketlilik var’ dedi. Arkasından Numan Kurtulmuş Bey aradı, ‘Biz Başbakanlık’tayız, uçaklar alçaktan uçuyor, bir bilginiz var mı’ dedi. Ardından da Başbakan Binali Yıldırım Bey aradı. Biz uzakta oturduğumuz için uçak seslerini duymuyorduk. Bir olağanüstülük olduğunu anladım” dedi. Özel, Birinci Ordu Komutanı Ümit Dündar Paşa’yı televizyona çıkıp açıklama yapması konusunda cesaretlendirdiğini söyledi. (Kaynak: Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir