Tariş’te grev 4. gününde, işçinin onayı olmadan sona erdi

Tariş’te grev 4. gününde sona erdi. Grevci işçiler olmazsa olmaz dedikleri talebin sözleşmede yer almadığını belirterek Öz Gıda-İş’e tepki gösterdi.

Öz Gıda-İş’in örgütlü olduğu Alaşehir Tariş Entegre Üzüm İşletmelerinde mevsimlik olarak çalışan kadınların, eşit sürelerde çalıştırılma, kıdem tazminatlarının düşürülmemesi ve daha insani bir zam talebi için başlattıkları grev, 4. gününde sona erdi. Ancak grevin başından beri işçilerin olmazsa olmaz dediği her işçinin eşit sürelerle çalışma isteği anlaşmada yer almadı.

Öz Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün’ün verdiği bilgiye göre, üzerine anlaşmaya varılan maddeler şu şekilde:
– 01.01.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ücretlerin 1900 TL olarak belirlenmesine, sosyal haklara yüzde 10 zam yapılmasına karar verildi. 2017 yılında ise ücretlere ilk altı ayda enflasyon, 2. altı ayda da yine enflasyon oranında zam yapılacak. Bu dönemlerde sosyal haklara yüzde 5’er zam yapılacak.
– Greve katılan işçilerin “çok elzem durumlar haricinde” ceza almayacak, keyfi sebeplerle görev yerleri değiştirilmeyecek.
– Greve katılan işçilerin 4 günlük hak kayıpları telafi edilecek.
– 01.01.2016 tarihinden bu tarafa geçen ücret ücret zammı ve diğer farklar, önümüzdeki ay başlayacak şekilde 3 eşit taksitte ödenecek.
– Greve katılmayan işçiler de sözleşmeden yararlanacak.

İŞÇİLERDEN SENDİKAYA TEPKİ

İşçiler, ‘patrona yakın olan işçilerin’ 11 ay 29 gün çalıştığını, bazı işçilerin ise senede 2-3 ay çalıştığını belirtmişti. Grevin başından beri işçilerin olmazsa olmaz dediği her işçinin eşit sürelerle çalışma isteği anlaşmada yer almadı. İşçiler bundan dolayı sendika yönetimine tepki gösterdi. Ayrıca bazı işçiler, fabrikaya girdiklerinde kendilerine patron tarafından baskı yapılacağı yönünde kaygı taşıdıklarını anlattı. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir