Birlik çalışmaları hız kazanıyor

Demokrasi İçin Birlik Hareketi üyelerinin Ankara’da iki gün yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiği ve çalışmaların hızlandığı öğrenildi. Birlik Hareketi’nin Ekim ayı sonunda İstanbul’da yapmayı düşündüğü konferansta yol haritasını belirlemesi bekleniyor.

CHP eski milletvekili ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıcı Rıza Türmen’in, “Demokratik Güç Birliği” çağrısı üzerine biraraya gelen çok sayıda ismin oluşturduğu ve aralarında Levent Tüzel, Hasip Kaplan gibi eski HDP milletvekilleri, CHP eski Milletvekili Melda Onur, aydınlardan Gençay Gürsoy, Hüseyin Demir Düzen ve Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un da bulunduğu Demokrasi İçin Birlik Hareketi üyeleri, Ankara’da iki günlük önemli bir çalışma yürüttü.

İki inisiyatif paralel çalışma yürütecek

Bir gün önce kuruluşunu deklere eden KESK, DİSK, TMMOB ve TTB öncülüğünde gerçekleştirilen ve siyasi partiler, geniş toplumsal hareketler, Alevi örgütlerinin de yer aldığı 20’yi aşkın örgüt tarafından oluşturulan Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’ni ziyaret eden Demokrasi İçin Birlik Hareketi üyeleri, uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca 4’lü sendika ile de görüşen hareket üyeleri, atılan adımın önemine dikkat çekerek, çalışmaların paralel ve birbirini tamamlayan tarzda yürütülmesini kararlaştırdı.

HDP çalışmalara bütün bileşenlerle eşit olmayı önerdi

Ardından HDP’yi ziyaret eden heyet, burada HDP yetkilileri ile de özellikle sokaklara hakim olmaya başlayan faşizan tekçi anlayışa karşı toplumun geri kalanlarının güç birliği yapması yönünde görüş alışverişinde bulundu. Edinilen bilgilere göre, toplantıda HDP yetkilileri arayışın önemine dikkat çekerek, güçlerine rağmen birlik içerisinde yer alacak bütün gruplarla eşit temsilde katılma yönünde irade beyan etti. Birlik üyeleri HDP’nin katılımı, “mütevazi ve istekli” bir katılım olarak nitelendirirken, çalışmalar için umut verici olduğunu belirtti.

CHP’den ‘çalışmaları kolaylaştırırız’ taahhüdü

Heyetin son durağı ise CHP Genel Merkezi oldu. Burada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen heyet, özellikle Türkiye’nin özgürlük ve eşitlikten yana güçlerinin birlikteliğinin önemine işaret etti. CHP’nin gittikçe AKP’ye eklenmesine yönelik uyarılarda da bulunan heyet, CHP’nin yerinin demokratik ve özgürlükçü birlikte olduğuna işaret etti.

Edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu da, Türkiye’nin daha kötü bir yere gitmesini engellemek ve kimi uyarılarda bulunmak için hem Beştepe hem de Yenikapı mitingine katıldığını söyledi. Ayrıca yürütülen çalışmanın önemli olduğuna da işaret eden Kılıçdaroğlu, heyetin çalışmalarını kolay yürütmesi için CHP il ve ilçe örgütlerine “çalışmaları kolaylaştırıcı” bir işlev görmeleri yönünde talimat vereceği bilgisini paylaştığı da ifade edildi.

Ekim’de konferans düşünüyorlar

Bu arada Demokrasi İçin Birlik Hareketi üyeleri, Ankara’daki çalışmalarının son derece verimli geçtiğini, çalışmalarının hızlandığını ve Ekim ayı sonunda yürütecekleri çalışmalarla bir İstanbul’da konferans düzenlemeyi düşündükleri bilgisini paylaştı. Ayrıca oluşumu salt sol, sosyalist bir yapılanma olarak tanımlamayan Birlik Hareketi üyeleri, dindar, mütedeyyin, farklı yaşam tarzları olan ama demokratik ve çoğulculuktan yana olabilecek her kesime gidecekleri bilgisini de verdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir