DTK Eşbaşkanı Güven’den İmralı uyarısı: Sabrımızı sınamayın

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, AKP, CHP ve MHP’nin oluşturduğu “Milliyetçi Cephe”ye dikkat çekerek, “Bir araya gelmeyiz” diyenlerin bir kez daha Kürtlere karşı bir araya geldiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna ilişkin ise Güven, “15 Temmuz’dan sonra Öcalan’a yaklaşımla Kürt halkının sabrını sınıyorlar. Kimse sabrımızı sınamasın. Kürt halkı için Öcalan’ın ne kadar önemli olduğu herkesçe biliniyor” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP’nin Meclisi girdiği ilk günden bu yana Kürt sorununun çözümüne ya da Kürtlere dair bir çözümü söz konusu olduğunda her zaman AKP, CHP ve MHP’nin yan yana gelip Kürtler karşısında bir cephe oluşturduğuna dikkat çekti. DİHA’ya konuşan Güven, 15 Temmuz’dan sonra da bir kez daha HDP’nin dışarıda bırakıldığını ve AKP, CHP ve MHP’nin “Milliyetçi Cephe” oluşturulduğunu söyledi. Oluşturulan cepheyle beraber 3 partinin de ortak hareket ettiğini dile getiren Güven, bir kez daha net bir şekilde görülüyor ki Kürtler söz konusu olduğunda “Bir araya gelmeyiz” diyenlerin nasıl bir cephe oluşturduklarını gördüklerini dile getirdi.

‘Kürtlere karşı ittifak oluşturdular’

Güven, “AKP, CHP ve MHP’nin oluşturduğu cephe darbelere karşı mücadele ettiklerini söylese de Kürdistan’da öyle görünmüyor. Bunlar Kürtlere karşı bir ittifak oluşturmuş durumda. Anayasa tartışmaları var ama HDP ve Kürtleri dışarıda bırakıyorlar. Kürtlerin talepleri karşılamayan bir Anayasa hiçbir soruna da çözüm olamayacağı bilinmelidir. Böylesi bir cephenin Kürt sorununu çözmekten uzak, hatta derinleştireceğini biliyoruz” diye konuştu.

‘Öcalan’ın sesi kesilmek isteniyor’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumu Ortadoğu’nun seyrini değiştirecek kadar önemli olduğunu dile getiren Güven, Öcalan’ın siyasi gelişmeleri okuyan, öngörüleri olan bir lider olduğunu söyledi. Öcalan üzerindeki 17 yıllık tecride bakıldığında Türkiye’de Kürt sorununun baskıcı politikalarla çözülmeye çalışıldığı dönemler olduğunu anlatan Güven, Kürdistan’da savaş ve imha saldırılarının başlamasıyla bir kez daha Öcalan’ın sesinin kesilmek istendiğini ve 5 Nisan’dan bu yana kendisinden hiçbir haber alınmadığının altını çizdi. Öcalan’ın mesajlarının dışarı çıkmasından korkan AKP’nin böylesi bir tutum sergilediğini ifade eden Güven, böylesi bir tutumun da sonuç alınmayacağını ve boşa çıkacağını bildiklerini söyledi.

‘Kimse sabrımızı sınamasın’

Güven, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “15 Temmuz’dan sonra Öcalan’a yaklaşım daha farklı bir durum aldı. Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden endişe duyuyoruz. Şu an Kürt halkının sabrını sınıyorlar. Kimse sabrımızı sınamasın. Kürt halkı için Öcalan’ın ne kadar önemli olduğu herkesçe biliniyor. Öcalan Türkiye’ye getirildiğinde yüzlerce kişi bedenini ateşe verdi. Tecrit derinleştiğinde insanlar sokaklara akın ederek yaşamı durdurdu. Uyarıyoruz, şu an halk barut fıçısına dönmüş ve sokaklara çıkıp refleksini gösterebilir. Kobanê sürecinde Kürt halkının gösterdiği refleksi, Öcalan için de gösterirler.”

‘OHAL Kürtlere karşı ilan edildi’

Darbe girişiminden sonra çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) dikkat çeken Güven, KHK’lerin sadece “Darbecilere karşı kullanılacak” algısının yaratıldığını ancak Kürdistan’da 15 Temmuz’dan bu yana en az 200 kişinin gözaltına alındığını ve birçok kişinin de günlerdir gözaltına tutulduğunu hatırlattı. OHAL’in darbecilere karşı alındığı söylense de Kürtlere karşı da en ağır şekilde kullanıldığını kaydeden Güven, darbecilerin gördükleri muamelenin daha kötüsünü Kürtlerin gördüğünü dile getirdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir