‘F oturumu’nda Başçı için özgürlük istendi

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 229’uncusunda sol kolunu kullanamayan ve vücudunun çeşitli yerlerinde yanık bulunan hasta tutsak Mehmet Başçı’ya özgürlük istendi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 229’uncusunu gerçekleştirmek amacıyla Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır, F tipi hapishaneler kapatılsın” pankartının taşındığı eylemde, hasta tutsakların fotoğraflarını taşıyarak, “İnsan haklarıyla insandır” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atıldı. Bu hafta Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan bacakları olmayan, sol kolunu kullanamayan ve vücudunun kimi bölgelerinde yanık ve şarapnel parçası bulunan Mehmet Başçı’nın durumuna dikkat çekildi.

Basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Derneği (İHD) aktivisti Ümit Dolu, F tipi cezaevlerinin sürekli işkenceyle gündeme geldiğini ve 15 Temmuz’dan sonra tutsaklar üzerine uygulanan tecridin giderek arttığına işaret etti. OHAL işkencesi ve insan haklarına aykırı olan işkence suçlarının bir an önce son bulmasının gerektiğini belirten Dolu, OHAL sonrası artan tutuklamalarla birlikte cezaevlerinde yer kalamadığını, üç kişilik odalarda 6 kişinin kaldığına dikkat çekerek, hiçbir işkence biçiminin kabul edilemeyeceğini söyledi.

‘Tutsaklar serbest bırakılsın’

Tutuksuz yargılanan Mehmet Başçı’nın 2012 yılında tutuklanarak ve birçok cezaevine sürgün edildiğini belirten Dolu, Başçı’nın koltuk değneğiyle hareket ettiğini, yemek ve temizlik gibi ihtiyaçlarını yanında biri olmadan karşılayamadığını söyledi. Dolu, “Mehmet Başçı arkadaşlarının yardımı ile hayata tutunmaya çalışıyor. Yüzde 66 engelli raporu bulunmasına rağmen serbest bırakılmıyor. İHD Başçı’nın serbest kalması için Tekirdağ 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştur. Ancak bu başvuruda serbest kalma talebi reddedilmiştir” diye konuştu. (DİHA)

Fotoğraflar: Pembegül GÖKÇEK
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir