Söyleyen Başbakan yardımcısı: Yolda arabanın amortisörü patlasa ‘FETÖ’cü’ yaptı’ diyorlar

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, darbe girişiminin ardından başlatılan tasfiye çalışmalarına ‘cadı avı’ eleştirisinde bulundu.

Darbe girişiminin ardından 70 bine yakın kamu çalışanı açığa alınmış, binlercesi memuriyetten atılmış, çok sayıda görevli ise gözaltına alınmıştı.

CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Türkleş, MHP kurucusu Alparslan Türkeş’in korumalarından Tahsin Pehlivanoğlu’nun “Türkeş’in zehirlenerek öldürüldüğünü ve bunu aileden birisinin FETÖ ile işbirliği içinde yaptı” iddiasına“Artık yolda arabanın amortisörü patlasa ‘FETÖ’cü’ yaptı diyorlar, Bu iş cadı avına döndürülüyor, sulandırılıyor” diye tepki gösterdi.

‘Alparslan Türkeş, Fethullah Gülen’le görüştü’

Alparslan Türkeş’in darbe girişiminin ardında olduğu belirtilen Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen’le İzmir’de bir iki kez görüştüğünü belirten Türkeş, “O zaman Gülen, yaşlı Türkeş’i ayağına çağırdı ki; bu İslam ahlakıyla bağdaşmayacak bir hareketti” dedi.

‘Müşterek bir hareket olabilir’

Başbakan Yardımcısı, darbe girişiminin ardındaki yegane gücün ‘FETÖ’ olmadığını da öne sürdü: “Ben bu işin bir müşterek, farklı grupların müşterek hareketi olabilir ihtimali üzerinde duruyorum. Motor güç ‘FETÖ’dür. Bunu hafifletmeyelim hiç. Motor güç, FETÖ ve ona bağlı üniformalı eşkiyalardır ama diğer unsurların da ona katkı sağladığı görülüyor.”

Türkeş, darbe girişimi tehlikesinin sürdüğünü de belirterek, girişim başarılı olduğu takdirde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın öldürüleceğini söyledi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir