BTS’den Haydarpaşa Garı’nın özelleştirilmesi girişimine tepki

Haydarpaşa Garı ve çevresinin AKP iktidarı tarafından özelleştirilmek istenmesine tepki gösteren BTS, 15 Temmuz sonrası zora giren ekonomiyi AKP iktidarı Haydarpaşa’yı özelleştirerek ekonomiye can suyu verme çabası olarak değerlendirdi.

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Haydarpaşa Garı ve çevresinin AKP iktidarı tarafından özelleştirilmek istenmesine tepki gösterdi.

Yıllardan beri Haydarpaşa Garı ve çevresini, ranta çevirmek için her türlü yolu deneyen AKP iktidarı, BTS ve Haydarpaşa Dayanışması’nın yürüttüğü mücadele sonucunda başarılı olamayınca şimdi de Özelleştirme İdaresi Başkanlığını devreye soktu.

2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm ve buna uygun imar planı hazırlama yetkisini almasıyla başlayan süreç pek çok evrelerden geçtikten sonra, 2013 yılında İBB Meclisinde kabul edilen ve Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve çevresini sermayenin kullanımına açan plan, 2015 yılı Ağustos ayında da şehircilik esaslarına, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.

’15 TEMMUZ FIRSATA ÇEVRİLMEK İSTENİYOR’

Bu gelişme üzerine İBB Meclisi’nin Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının revize edilmesine karar verdiğini kaydeden BTS, “Bu mahkeme kararına bütün tarafların uyması ve bu karara göre gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Ancak 15 Temmuz ve sonrası yaşanan siyasi gelişmeleri fırsata çevirmek isteyenler sanki bu kararlar yokmuş gibi davranmak istemektedirler” dedi.

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 9 Ağustos 2016 tarihinde Kadıköy Belediyesi’ne gönderdiği yazıda “Haydarpaşa Liman ve Geri Sahası’nın özelleştirme kapsam ve programına alınmasına yönelik yapılan çalışmalar” için bilgi talebinde bulunması İBB’nin gerçekleştiremediği dönüşüm/satış işleminin ÖİB aracılığı ile yapılacağının bir işaret fişeğidir” diye belirtti.

‘DARBE GİRİŞİMİ SONRASI ZORA GİREN EKONOMİYE CAN SUYU VERME ÇABASIDIR’

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Hızlı tren Ankara’dan geliyor Pendik’te duruyor. Pendik ve Ayrılıkçeşme-Haydarpaşa arasında banliyö hattı ile hızlı tren beraber çalışacak” açıklamalarının hatırlatan BTS, “bu gelişme ulaştırma politikalarının bir gereği olmayıp darbe kalkışması sonrası zora giren ekonomik çıkmaza can suyu vermenin bir çabasıdır” diye kaydetti.

İmar planı değişiklikleri, olimpiyat adaylığı ve Haydarpaşa Gar binasından yaşanan yangın sonucu yapılan restorasyon projesi ile Haydarpaşa Gar ve çevresinde gerçekleştirilemeyen ticari işlev dönüşümü OHAL sürecinde ÖİB sahaya sürülerek gerçekleştirilmek istendiğini ifade eden BTS, “Haydarpaşa ve Sirkeci Garları Demiryolu ulaşım sisteminde İstanbul’un merkez Garlarıdır. Bu Garların işlevini görecek başka Gar olmadığı gibi yeni Gar inşa edilecek bir alanda bulunmamaktadır. Haydarpaşa ve Sirkeci Garları olmadan ulusal ve uluslararası tren işletmeciliğinin yapılabilmesi mümkün değildir” dedi.

‘HAYDARPAŞA’DAKİ DÖNÜŞÜME İZİN VERMEYECEĞİZ’

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na seslenen BTS, “2004 yılından beri verdiğimiz haklı ve meşru mücadelemizle, 238 haftadır Pazar günleri 13:00-14:00 saatleri arasında devam eden eylemlerimizle Haydarpaşa Gar ve Liman sahasında gerçekleştirilmek istenen dönüşüme izin vermedik. Bundan sonrada vermeyeceğiz” diye belirtti. (ETHA)

Batan geminin malları! Torbadan çıkan özelleştirme ile herşey satışta

Haydarpaşa Garı’nı satıyorlar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir