‘Darbelere ve diktatörlüğe karşı eşitlik ve özgürlük’ forumu

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün düzenlediği “Darbe ve diktatörlüğe karşı eşitlik, özgürlük ve laiklik” forumunda, birlikte mücadele ve yürünecek hat tartışıldı.

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda, “Darbeye ve diktatörlüğe karşı eşitlik, özgürlük ve laiklik” şiarıyla forum gerçekleştirildi.

Çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgüt tarafından düzenlenen forumda, darbe girişiminin ardından Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ve buna karşı izlenecek hat üzerine tartışma yapıldı.

Gezi direnişi hatırlatılan konuşmalarda, halkın tamamının sokağa dökülerek kendi yaşamını örgütlediği belirtildi ve ihtiyaç duyulan sistemin ortaya konduğu söylendi. Siyasi iktidarın egemenliği elinde tuttuğu müddetçe, geleceğin son derece karanlık olduğu vurgulandı. Gezi direnişinde sergilenen iradenin, bugün de darbe ve OHAL uygulamalarına karşı sergilenmesi belirtildi, “Bugün artık sokakta bir irade gerçekleştirmemiz gerekiyor” denildi.

AKP/Saray iktidarının, başarısız olmasına rağmen, darbe olmuş gibi baskıcı politikaları uygulamaya soktuğu belirtilerek, HDP İstanbul İl Örgütü’ne yapılan polis baskının bunun örneği olduğu kaydedildi. AKP’nin kurmak istediği “İslam devleti”ne karşı, en geniş birlikteliğin kurulması ve mücadelenin büyütülmesi gerektiğine işaret edildi.

Birlikte mücadele etme iradesinin son derece önemli olduğunun altını çizen konuşmacılar, bu çalışmaların yerellerde de yürütülmesi çağrısı yaptı. Yerellerde koordinasyonları kurulması ve merkezle birlikte ilerlenmesi de önerildi.

Tüm halkların demokrasi istediği vurgulandı, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan, birleşik mücadelenin örülmesi gerektiği vurgulandı, “Demokrasi şekli bir şey değildir, eşit özneleri gerektirir” denildi.

Kürdistan’da ortaya konulan direnişle, Erdoğan ve iktidarının sanıldığı kadarıyla güçlü olmadığı kaydedildi, “Direniş rejimi pespaye hale getirdi” diye belirtildi.

Tüm baskı ve zorbalığa rağmen ezilenlerin, kadın ve LGBTİ’lerin sokakları terk etmediğine işaret edilen forumda, darbe ve diktatörlüğe karşı yürünecek mücadele hattı üzerine geniş bir tartışma yapıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir