Ev baskınları hız kesmiyor

Birçok kent güne yine siyasi soykırım operasyonlarıyla başladı. Birçok kent ve ilçede Kürt siyasetçilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin evine baskın yapıldı. Baskında darmadağın edilen ev aramalarından sonra çok sayıda kişi gözaltına alındı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Sanayi Mahallesi’nde, gece 03.00’da düzenlenen ev baskınında Bismil Belediyesi çalışanı Alaattin Öndeş (22) gözaltına alındı. Mahallenin birçok sokağını zırhlı araçlarla ablukaya alan polis evi didik didik arayıp, eşyaları dağıttı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Öndeş, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Öte yandan ilçede 12 Ağustos’ta düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan Mehmet Albay, Halim Turan, M. Mehdi Biçimli, Hamo Özmen, Mehmet Karadeniz, Mahsum Söylemez, Şahin Tiryaki, Belediye Meclis üyeleri M. Hadi Çelik ve Fehime Ete ile ismi öğrenilemeyen bir yurttaş halen İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Ergani’de 2 gözaltı

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde ise Belediye çalışanı Kenan Kor ile DBP eski İlçe Yöneticisi M. Ali Özoğlu çarşı merkezinde gözaltına alındı. Gözaltı sonrasıo polis Özoğlu’nun evine de baskın düzenledi. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen Kor ve Özoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Çermik’te 4 gözaltı

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde gece saatlerinde ev baskınları düzenlendi. Savcılık talimatıyla evlerde yapılan aramalarda DBP İlçe Örgütü yöneticileri Mehmet Şah Kılıç ve Abbas Karakoyun, Çermik Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Halil Şimşek ile Cuma Dalkılıç adlı yurttaş gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 4 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Bu arada operasyon kapsamında 4 eve daha baskın düzenlendiği, ancak haklarında yakalama kararı bulunanların adreslerinde olmadığı öğrenildi.

ANKARA

Ankara Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük talimatıyla Ankara Mamak Tuzluçayır’da çeşitli siyasi parti ve derneklere üye olan kişilerin evlerine baskın yapıldı. Yapılan baskınlarda en az 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Avukatların verdiği bilgiye göre, alınan kişilerin 15 Ağustos’ta eylem yapacağı iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Yetkin Kılıç, Hünkar Genç, ETHA muhabiri Fatma Edemen, Fırat Yalçın, Paşa Mert, Mert Altaş ve Şafak Gül adlı kişiler ile ismi öğrenilemeyenler bulunuyor.

ETHA muhabiri Edemen gözaltına alındı

Yektin Kılıç’ın ev aramasında hazır bulunan Avukat Rıza Yalçın Koçak, ev aramasında yasal olan kitaplara ve özel fotoğraflara dahi el konulduğu bilgisini verdi. Ayrıca gözaltı listesinin gösterilmediğini ifade eden Yalçın, gözaltıların yapılan bir ihbar sonucunda gerçekleştiğini söyledi.

Ankara’da devrimcilere operasyon: Devrimci Parti, SGDF ve YDG üyeleri gözaltında

İSTANBUL

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde sabah saatlerinde birçok Kürt ailenin evine polis tarafından ev baskınları düzenlendi. Gazi Mahallesi’nde en az 7 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Ferit Ürün, Ramazan Aydinç, Celal Şen, Yunus Eten.

Küçükçekmece ilçesi Kanarya Mahallesi’nde ise bir araca “dur ihtarına” uymadığı iddiasıyla polis tarafından ateş açıldı. Ateş açılan araçta bulunan bir genç yaralandı. Yaralanan gencin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Araçta bulunan 1’i kadın 4 kişi ise gözaltına alındı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir