‘Haydarpaşa’nın özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz’

Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa Garı’nın özelleştirilmeye çalışılmasını bir kez daha protesto etti. Gar’ın yağmalanmasına karşı 12 yıldır mücadele ettiklerini vurgulayan Haydarpaşa Dayanışması’ndan Tugay Kartal, “Asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa Garı’nın özelleştirilmesi girişimini protesto etti.

238. kez yapılan eylemde, “Haydarpaşa trensiz ve vapursuz kalmayacak”, “Sermaye defol Haydarpaşa halkındır”, “Haydarpaşa gardır gar kalacak” yazılı pankartlar açıldı. Haydarpaşa Garı’nın merdivenlerinde yapılan basın açıklamasına, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

Eylemde sık sık, “Kültürel Miras satılamaz”, “Haydarpaşa gardır gar kalacak” sloganları atıldı. Haydarpaşa Garı’nı özelleştirme girişimine tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP iktidarının darbeyi fırsata çevirdiğini söyledi. Yarkadaş, “Bugün yaşanan olağanüstü rant halidir” dedi. Hükümete seslenen Yarkadaş, kamu alanlarını kendi yandaşlarına peşkeş çekilmesi uygulamasından derhal vazgeçmesi konusunda uyardı.

‘MÜCADELEMİZ 12 YILDIR DEVAM EDİYOR’

238. eylemin basın açıklamasını Haydarpaşa Dayanışması’ndan Tugay Kartal okudu. Haydarpaşa Garı’nın yağmalanmasına karşı yürüttükleri mücadelenin 12 yıldır devam ettiğini ifade eden Kartal, “Yaşanan süreç ve yargı kararları yok sayılarak korunması gereken tarihsel ve kentsel sit alanı için yeniden satış işleminin başlatıldığı anlaşılmaktadır” dedi.

Kartal, TCDD’nin İstanbul içindeki mülkiyetinde bulunan 2.000.000 metrekare alanın, 5335 sayılı yasanın 32. maddesi kapsamında kentsel dönüşüm projeleri için değerlendirilmesi ve buna göre imar planı hazırlanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile 2006 tarihinde ön protokol, 2007 tarihinde de kesin protokol imzalandığını söyledi.

12 yıllık hukuk mücadeleleri hakkında bilgi veren Kartal, verilen mücadele sonucunda, İBB Meclisi’nin, Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve çevresini korumak amaçlı Nazım İmar Planı’nı revize edilmesine karar verdiğini kaydetti.

Bunun bir kazanım olduğunu söyleyen Kartal, basının “Haydarpaşa kurtuldu” şeklinde haber yaptığını kaydetti. Gar’ın kurtulmadığını ve hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğunu vurgulayan Kartal, “Haklılığımız geçtiğimiz her gün basına düşen ‘satıyorlar’ başlığı altında yayınlanan haberlerle ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

‘BOZULAN EKONOMİYİ DÜZELTME ÇABASI’

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Hızlı tren Ankara’dan geliyor, Pendik’te duruyor. Pendik ve Ayrılık Çesmesi-Haydarpaşa arasında banliyö hattı ile hızlı tren beraber çalışacak” açıklamasına dikkat çeken Kartal, darbe sonrası çıkmaza giren ekonomiyi düzeltme çabası olduğunu belirtti.

İmar planı değişikliği, Olimpiyat adaylığı, yangın sonucu yapılan restorasyon projesi ile Haydarpaşa Garı ve çevresinde gerçekleştirilemeyen ticari işlev sürecinin, OHAL’den yararlanılarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı sahaya sürülerek gerçekleştirilmek istendiğini kaydeden Kartal, şöyle devam etti: “Haydarpaşa Dayanışması olarak, devam eden eylemlerimizle Haydarpaşa Gar ve Liman sahasında gerçekleştirilmek istenen rantsal dönüşüme izin vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz.”

Eylem, katılımcıların konuşmaları ile devam etti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir