HDP Gençlik Meclisleri: Gözaltılar serbest bırakılsın

Ankara’da 10 kişinin “makul şüphe” iddiasıyla gözaltına alınmasını kınayan HDP Genlik Meclisleri, “Bizler ‘makul şüpheli’ olmadığımız gibi, iktidarın suçlarına ortak olan ‘makul’ muhalefet de değiliz” dedi. HDP Gençlik Meclisleri, bileşenleri ile birlikte darbeye ve diktaya karşı mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisleri, Ankara’da yapılan operasyonla gözaltına alınan gençlerin serbest bırakılmasını istedi.

Sabah saatlerinde evlere yapılan baskında HDP Gençlik Meclisleri’nin bileşeni olan örgütlere yönelik operasyonda 10 gencin, “makul şüphe” gerekçesiyle gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Aralarında ETHA Muhabiri Fatma Edemen’in de olduğu 10 kişinin durumuna ilişkin bilgi alınamadığını, avukatların ve yakınlarının dahi görüşmesine izin verilmediği belirtilen açıklamada, “Devrimci Parti, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Partizan ve Yurtsever gençlik üyelerine yönelik bu operasyon, bir yandan da iktidarın çamur medyasında ‘terör operasyonu’ olarak sunularak medya aracılığıyla saldırı sürdürülmektedir” dedi.

‘İKTİDARIN SUÇLARINA ORTAK OLAN ‘MAKUL’ MUHALEFET DE DEĞİLİZ’

HDP Gençlik Meclisleri, darbe girişiminin ardından toplumsal muhalefetin bütün itirazlarına rağmen ilan edilen OHAL rejimi ile örgütlenme özgürlüğünden, insan haklarından, hukuktan uzak, keyfi saldırıların sistematik hale dönüştüğüne işaret etti. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “HDP Gençlik Meclisleri ve bileşenlerinin darbeye karşı çıkarken OHAL uygulamalarına da sessiz kalmamış olması Sarayı rahatsız ediyor olabilir. Ancak bizler ‘makul şüpheli’ olmadığımız gibi, iktidarın suçlarına ortak olan ‘makul’ muhalefet de değiliz.”

HDP Ankara Gençlik Meclisi’nin Tuzluçayır’daki Ali İsmail Korkmaz Parkı’nda “Ne darbe ne OHAL çözüm müzakere” şiarıyla yapmayı planladığı forum öncesi operasyonun yapılmasının, iktidarın kendi çizgisine biat etmeyen muhalefete asla tahammül edemediğinin bir göstergesi olduğu vurgulandı.

‘DARBEYE VE DİKTAYA KARŞI MÜCADELEYE VAR GÜCÜMÜZLE DEVAM EDECEĞİZ’

Hukuksuz bir yere gözaltına alınan gençlerin derhal serbest bırakılmasını isteyen HDP Genlik Meclisleri, “Sosyalist, demokrat, yurtsever gençler bugüne kadar benzer saldırılarla çokça karşılaşsa da barış, demokrasi ve özgürlük için mücadeleden asla geri durmamıştır. Demokratik değişimin en önemli öznelerinden gençliği sindirmeyi ve yok etmeyi hedefleyen bütün saldırılara karşı direngen ve ilkeli tutumumuzdan taviz vermeyeceğiz. Darbeye ve diktaya karşı mücadeleye var gücümüzle devam edeceğiz” dedi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir