Nusaybin’de ‘gençler yakılarak infaz edildi’ iddiası

Nusaybin’de önceki gün polis noktasına yönelik yapılan saldırının ardından 4 polis ve 7 gencin yaşamını yitirdiği belirtilen çatışmanın ayrıntıları ortaya çıktı. Çatışmanın olduğu mahallenin sakinleri, polisin çatışmanın ardından bir eve sığınan gençleri yakarak infaz ettiğini iddia etti. Aynı çatışmada yaralanan kadından da hala haber alınamıyor.

Mardîn’in Nusaybin ilçesinde İpekyolu üzerinde bulunan polis noktasına yönelik önceki gün sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırının ayrıntıları ortaya çıktı. Yapılan resmi açıklamalarda, 4 polis ve ismi öğrenilemeyen 7 gencin yaşamını yitirdiği belirtilirken, çatışmanın yaşandığı Selahaddin Eyyubi Mahallesi’nde bulunan görgü tanıkları, çatışma esnasında bir eve sığınan gençlerin polislerce yakılarak infaz edildiğini iddia etti.

Ağır yaralıya işkence

Polis noktasında yaşanan çatışmada ilk etapta bir polisin öldüğünü 3 polisin de yaralandığını anlatan isimlerini vermek istemeyen görgü tanıkları, iki gencin de olay yerinde yaşamını yitirdiğini, bir genç kadının da yaralı bir şekilde polis tarafından gözaltına alındığını belirtti. Bir grup polisin yaralı kadını “Arkadaşımızı sen öldürdün” diyerek tekmelemeye başladığına şahit olduklarını anlatan görgü tanıkları, “Kendilerini gördüğümüzü anlayan polisler, bizlere de silah doğrultarak ‘Evlerinizden çıkmayın’ şeklinde bağırdı” dedi.

‘Polis hepiniz teröristsiniz diye saldırdı’

Görgü tanıkları, bir grup gencin çatışarak Selahaddin Eyyubi Mahallesi içine doğru çekildiğini ve Işık Çıkmaz Sokak’ta bulunan boş bir eve sığındığını aktardı. Sokakta yaşananlara birebir tanık olan sokak esnafının anlatımlarına göre, sokağa giren polisler, herkese saldırmaya başladı. Polisin kendilerine “Hepiniz teröristsiniz” diyerek, saldırdığını anlatan ismini vermek istemeyen bir esnaf, polislerce darp edildiklerini anlattı. Çatışmada yer alan polislerin sonradan sokağa gelen polis ekiplerine “Neden geç kaldınız? İlla biz öldükten sonra mı geleceksiniz?” dediğini ve yumruk yumruğa kavga ettiklerini kaydeden esnaf, polisler arasında yaşanan kavgadan yararlanarak polisin elinden kaçabildiklerini vurguladı.

Sokağa giren polislerin bütün evlerin kapı ve pencerelerini kırarak arama yaptığını söyleyen esnaf, polisin kimi evlerin kapılarını bomba ile patlattığını ve aramanın en az 2 saat boyunca devam ettiğini aktardı.

‘İki genç yakılarak infaz edildi’

Polisin daha sonra gençlerin sığındığı evi fark etmeleri üzerine buraya yöneldiğini anlatan mahalle sakinleri, evin bir odasının mısır saklanan bir depo olarak kullanıldığını ve ilk etapta buranın polislerce ateşe verildiğini iddia etti. Mahalle sakinleri, bu odada 2 gencin yakılarak infaz edildiğini belirtirken, evin banyosunda da 3 ya da 4 gencin bulunduğunu polislerce buraya farklı bir gaz atıldığını dile getirdi. Evin banyosunda da şiddetli patlama sesinin yükseldiğini aktaran mahalle sakinleri, buradaki gençlerin cenazelerinin daha sonra polislerce bir halatla dışarı çekildiğini belirtti.

Yaralı kadından hala haber alınamıyor

Öte yandan çatışmada ağır yaralanan ve polislerce işkence edilen kadından haber alınamıyor. Ağır yaralanan kadının kimliği hakkında bilgi edinilemezken, görgü tanıkları, kadının zırhlı araçla Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve hastane önünde bir polisin “Bu kadını öldüreceğim” diyerek tehdit ettiğini aktarılmıştı. Yaralı kadının giriş kaydı yapılmadan Nusaybin Devlet Hastanesi’nden alınarak götürüldüğü ortaya çıkmıştı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir