Tuncel: Faşizme karşı direnmek insanlığın görevidir

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, darbe girişiminin ardından partilerine yönelik saldırıların da arttığına dikkat çekti, “Kürtler en ufak talebini dile getirdiği için tutuklanıyorsa bundan demokrasi şöleni değil, faşizm olur. Faşizme karşı direnmek de insanlığın görevidir” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, gündemde yaşanan gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

DBP Diyarbakır Genel Merkez İrtibat Bürosu’nda yapılan toplantıda konuşan Tuncel, 14 Ağustos’un Digor katliamının yıldönümü olduğunu hatırlattı, 23 yıl önce OHAL’i protesto edenlerden 17 kişinin devlet tarafından katledildiğini söyledi. ’93’ten beri onlarca katliamın yaşandığını söyleyen Tuncel, “Bunlar aydınlatılmadan adaletin sağlanması mümkün değildi” dedi.

‘MİNBİC ZAFERİNİ İNSANLIĞA SUNANLARI KUTLUYORUZ’

Minbic’in Demokratik Suriye Güçleri (DSG) güçle tarafından, DAİŞ çetelerinden temizenerek özgürleştirildiğini hatırlatan Tuncel, Minbic’in özgürleştirilmesini selamladı. Tuncel, şunları söyledi: “DAİŞ’e karşı Minbic’in özgürlüğü Ortadoğu halklarının umudunu kırmaya çalışanlara karşı büyük bir umut olmuştur. Kürtler Ortadoğu’da tüm halkların, hak ve özgürlük mücadelesi için mücadele ediyor ve bize başka bir hayatın mümkün olduğunu gösteriyorlar. Bu zaferi insanlığa sunanları da kutluyoruz.”

Darbe girişiminin ardından başlatılan gözaltı ve tutuklama furyasına değinen Tuncel, bu süreçte partilerine yönelik baskılarında sistematik olarak sürdüğünü söyledi. Baskılara karşı direnişlerini sürdüreceklerini ifade eden Tuncel, şöyle devam etti: “Çözüm ve müzakere sürecinin yok sayılması ile birlikte Türkiye’de yeni bir dönem başladı ve demokrasi kanalları AKP tarafından ortadan kaldırıldı. Bir yandan mitinglerimizde bombalar patlarken bir yandan da demokratik siyasete yönelik ciddi bir baskı politikası var.”

Bir yandan PKK Lideri Öcalan ile diyalog geliştiren AKP’nin diğer yandan da Saray’da paralel bir masa kurarak Kürtlere karşı çöktürme planını yaptığını vurgulayan Tuncel, “Savaşın şehirlere taşınması AKP hükümeti ve Fethullah Gülen ile ortaklaşarak Kürt siyasal hareketine karşı baskı politikası uyguladığının net kanıtıdır” dedi.

Darbe girişiminin ardından AKP’nin baskı politikalarını derinleştirdiğini kaydeden Tuncel, yerel yönetimlerin de hedef alındığını söyledi.Yerel yönetimleri işlevsiz kılan bir kanun hazırlandığını anımsatan Tuncel, “DBP olarak tüm bunları siyasi soykırım olarak değerlendiriyor ve buna karşı görkemli bir direniş içinde olacağımızı ifade ediyoruz” diye kaydetti.

‘ONLARCA ARKADAŞIMIZ GÖZALTINDA’

Darbe girişiminin ardından, yeterli araştırma yapılmadan 16 bin kişinin cemaatle ilişkisi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığını söyleyen Tuncel, “Fethullah Gülen’i öven yatırım yapan bir iktidar var. Yapılması gereken şey ona destek veren ve ülkenin tüm kurumlarına yerleşmesini sağlayanların da hukuki olarak aynı süzgeçten geçirilmesidir” şeklinde konuştu.

Karayazı’da 100’den fazla evin basıldığını, DBP yöneticilerinin de aralarında olduğu 59 kişinin gözaltına alındığını, 57 kişinin ise spor salonunda havasız bir şekilde tutulduğunu söyleyen Tuncel, Diyarbakır’da da 100’ü aşkın kişinin gözaltında tutulduğunu kaydetti.

‘FAŞİZME KARŞI DİRENMEK İNSANLIĞIN GÖREVİDİR’

Tuncel, Ardahan’da 12, Urfa’da 24, Siirt’te ve Van’da 15, Mardin’de 18 Bitlis’te 10 DBP’linin günlerdir gözaltında tutulduğunu bildiren Tuncel, AKP’ye seslendi: “Kürtlerin hak ve özgürlüklerini tanımıyorsan, Kürtler en ufak talebini dile getirdiği için tutuklanıyorsa bundan demokrasi şöleni değil faşizm olur. Faşizme karşı direnmek de insanlığın görevidir.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Tuncel, AKP’nin hala açıklama yapmamasının, Kürt sorununa yaklaşımının göstergesi olduğunu söyledi.

Tuncel, sözlerini şöyle tamamladı: “Halkımız hak ve özgürlüklerini kazanma anlamında direnişi yükselterek kazanılmış hak ve özgürlüklere karşı geliştirilen saldırılara karşı da yine direnişte olacaktır.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir