Yüksekdağ: Büyük kazanmak için daha büyük mücadele etmeliyiz

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ, Van’da il ve ilçe örgütleriyle bir araya geldi, yeni süreci değerlendirdi. AKP’nin, CHP ve MHP ile yaptığı ittifakın ömrünün de uzun olmadığını belirten Yüksekdağ, HDP’nin Türkiye’nin tek alternatifi olduğunu vurguladı. Yüksekdağ, zorlu bir sürecin kendilerini beklediğini belirtti, “Daha büyük kazanmak için daha büyük mücadele etmek zorundayız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Van’da il ve ilçe örgütü yöneticileriyle bir araya geldi, yeni dönemde partilerinin izleyeceği politikalara ilişkin bilgilendirme yaptı.

VATSO Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Yüksekdağ, önümüzdeki dönemin Kürtlerin, Ortadoğu’nun, halkların ve emekçilerin kendi kaderlerini tayin edeceği bir dönem olacağını belirtti.

Türkiye’deki mevcut egemen yapının içinde bulunduğu krizi, zor aygıtlarını kullanarak aşmaya çalıştığını kaydeden Yüksekdağ, AKP ve Saray’ın kurduğu ittifakların ömrünün uzun olmadığını söyledi. AKP’nin, şimdi “FETÖ” dediği cemaatle bugüne kadar işbirliği içerisinde olduğunu kaydeden Yüksekdağ, bu ittifakın ömrünün bugün felakete dönüştüğünü söyledi. AKP’nin son bir yıldır ulusalcı çevrelerle geliştirdiği ittifakın da özyönetim direnişlerine çarptığını vurgulayan Yüksekdağ, iktidarın bu nedenle geleceksizlik bunalımı yaşadığını söyledi. Yüksekdağ, AKP ve Saray iktidarının yaşadığı rejim krizi nedeniyle demokratik siyasetten tamamen uzaklaştığını kaydererek, kirli savaş politikalarının arttığını söyledi.

‘AKP-CHP VE MHP KOALİSYONUNUN DA BİR ŞANSI YOK’

Savaş ve zorla, darbe koşullarının ortadan kalkmayacağını vurgulayan Yüksekdağ, darbe girişiminin AKP’nin kurduğu koalisyonların bir sonucu olduğunu vurguladı. Yüksekdağ, “Şimdi halkımızın talepleri yok sayılıyor. Şimdi oluşturulan AKP-CHP-MHP koalisyonunun da bir şansı yok. AKP-CHP-MHP yaptıkları şovlarla ne kadar çürüdüklerini gösteriyor. İşte HDP bu bataklığın içinde açan nilüfer çiçeğidir. HDP özgür bir yaşam, tutarlı siyasetin tek alternatifidir. HDP artık bütün Türkiye’nin ana muhalefet partisidir” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN TEK ALTERNATİFİYİZ’

HDP’nin, çürümüş ve erozyona uğramış sisteme karşı, halkların alternatifi olduğunu ifade eden Yüksekdağ, büyük zaferler kazandıklarını, ancak büyük kayıplar da verdiklerini kaydetti.

Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “HDP olarak geldiğimiz yer; Türkiye’nin tek alternatifiyiz. Ancak bir yılda yürütülen tarihsel mücadelenin ihtiyaçlarına yetersiz kaldık. İşte bu yetersizliği hızla ortadan kaldırmanın zamanıdır. Daha organize olarak kazanmak zorundayız. Birey ya da kolektif, kendisine nasıl bir misyon biçerse biçsin tarihin ve halkın bize verdiği görev her şeyin üstündedir. Daha büyük kazanmak için daha büyük mücadele etmek zorundayız. Sadece Kürt halkı için değil ezilen bütün halklar için bunu yapmak zorundayız. Kadınlar, mazlumlar, Aleviler, emekçiler için artık kader anıdır. Kazanmanın ya da kaybetmenin eşiğindeyiz. HDP bir ağaç gibi görünür ama aslında bir ormandır. Yeni Türkiye, yeni Kürdistan ve yeni yaşamın gerçekliğini sadece HDP tanımlıyor. Her gün kentlerimizde, infazlar, katliamlar, işkenceler yaşanıyor. 90’lı yılları bile aşan bir durumla karşı karşıyayız. İşte tüm bunlara karşı umudu örgütlememiz lazım. Kürtler korku ve çaresizliği aşsa da hala tüm halklar için böyle değil. İşte onlarda Kürtlerin bu direnişinden moral ve güç alıyorlar. Direniş bütün halklarımıza umut ve moral olacaktır. Bu ışığı karartamazlar.”

‘MİNBİC, HALKLARIN KARDEŞLİĞİNİN ZAFERİDİR’

Minbic’in özgürlüğünü selamlayan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Özgür Minbic, özgür Suriye, özgür Türkiye ve özgür Kürdistan demektir. Bu bizim için tarihsel bir yürüyüştür. Minbic, halkların kardeşliğinin zaferi olarak tarihe geçti. Rojava yeni bir yaşam ve siyasi programın hayata geçirileceği alan olacaktır. Rojava tüm dünya halklarının mücadelesine ışık olacaktır.”

Yüksekdağ’ın konuşmasının ardından, toplantı basına kapalı olarak devam etti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir