Demirtaş: Hodri meydan istediğiniz şehirde erken yerel seçim yapalım

AKP’nin belediyelere kayyum atanmasına ilişkin Meclis’e getirdiği yasaya karşı açıklama yapan Demirtaş, bu yasayı kesinlikle yok sayacaklarını belirtti. AKP’nin halkın iradesini gasp etmek istediğini söyleyen Demirtaş, “Belediyeler halka hizmet mi etmiyormuş? Hodri meydan. İstediğiniz şehirlerde erken yerel seçim yapalım.”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, DBP’li belediye eşbaşkanlarının katılımı ile birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önünde belediyelere kayyum atanmasına ilişkin açıklama yapıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kayyum atanması yönünde çıkarılacak yasa için “aklı başında bir karar değildir” dedi, karşılarında vicdanını, siyasi ahlakını yitirmiş bir iktidar olduğunu söyledi.

‘KAYYUMUNUZ KUKLA OLARAK KALIR’

Demirtaş hükümete seslendi: “Seçilmiş belediyelere kayyum atayarak halkın iradesini gasp edemezsiniz. Kayyumunuz kukla olarak kalır. Seçilmiş belediyelere kayyum atayarak o yerel halkın iradesini gasp etmeniz, fiilen mümkün değil. Kayyumla atadığınız belediyle başkanlarını çalıştıramazsınız. Halk buna izin vermez” dedi.

Halkın, kendi iradesiyle seçilmeyen belediye başkanlarını da tanımayacağını kaydeden Demirtaş, halka ise şöyle seslendi: “Sizi tanımayan, sizi yok sayan, tanımadığınız belediye başkanlarını kesinlikle tanımayın. Delet, sizin seçtiğiniz belediye başkanlarını yok saymıştır.”

AKP’ye meydan okuyan Demirtaş, “Hodri meydan, nerede isterseniz, Diyarbakır’da mı, gelin orada erken seçim yapalım. Halkın iradesine bakalım. Orada halk tarafından yeniden seçilen belediye başkanına saygı duyarız.

‘KAYYUM ATAYACAKSANIZ ANKARA BELEDİYENİZDEN BAŞLAYIN’

DBP’li değil, AKP’li belediyelerde yolsuzlukların sık sık gündeme geldiğini söyleyen Demirtaş, “Kayyum atanacaksa Ankara belediyenizden başlayın. Ankara Belediye Başkanı, Fethullahçı örgüte arsa verdiğini itiraf da etti” dedi.

AKP’nin asıl derdinin Kürt halkı olduğunu vurgulayan Demirtaş, ana muhalefet partisi CHP’yi eleştirdi. Demirtaş, şunları söyledi: “Bir devlet, siyaset aklıyla bu ülkeyi düze çıkaralım derseniz HDP, DBP vardır. Biz bu ülkenin düşmanları değiliz. Erdoğan’ı, bu ülkeyi beğenmemek vatan düşmanlığı değildir. Ana muhalefet ve yavru muhalefet de, ‘Yeter ki Kürt anasını görmesin’ mantığıyla devletin yeni dizaynında yer kapmaya çalışıyor. CHP’nin şu an ortaya koyduğu politika tümden AKP’yi var etme politikasıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Sandıkla gelen sandıkla gider”, “Seçilmişleri atanmışlara kurban etmeyiz” diye meydan meydan gezdiğini hatırlatan Demirtaş, “Bizim savunduğumuz veya korumaya çalıştığımız belediye binaları ya da belediye başkanları değil, halkın iradesidir. Sandıkla gelen sandıkla gider diyen kendisiydi. Ama şimdi halkın iradesini yok sayıyor.” şekilde konuştu.

2000’lı yıllardan beri Erdoğan zihniyetinin kendilerini yok etmeye çalıştığını söyleyen Demirtaş, “Şimdiye kadar ‘Türkiye Türklerindir’ diyordunuz. Şimdi onu geçtiniz, “Türkiye AKP’li Türklerindir’ diyorsunuz” dedi.

Kayyum yasasını kesinlikle yok sayacaklarını vurgulayan Demirtaş, Meclis başta olmak üzere bulundukları her alanda halkın iradesini savunacaklarını söyledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir