Dink soruşturmasında Albay Öz ve 4 asker tutuklandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün de bulunduğu 4 kişi tutuklandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde jandarma bağlantısı saptanınca 9 yıl sonra gözaltına alınan ve bir süredir emniyetteki işlemleri süren dönemin Trabzon Jandarma Komutanı emekli Albay Ali Öz, 3 astsubay, 1 polis, 1 uzman jandarma ve 1 sivil sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen 7 kişi, “Cemaat üyeliği”, “darbeye teşebbüs” ve “ihmal suretiyle adam öldürme” suçlarından soruşturmayı yürüten savcı Gökalp Kökçü tarafından sorgulandı.Savcı 7 kişiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Gözaltında bulunan Yüzbaşı Metin Yıldız’ın sorgusu ise Emniyet Müdürlüğü’nde sürüyor.

7 şüphelinin soorgu işlemleri akşam saatlerine kadar sürdü. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı tarafından yapılan sorgu sonucu aralarında Ali Öz’ün de bulunduğu 4 şüpheli tutuklandı. 1’i adli kontrol olmak üzere 3 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında 10 jandarma görevlisi tutuklanmıştı. Böylece tutuklu şüpheli sayısı 14’e ulaştı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir