ETHA: Muhabirimiz Fatma Edemen serbest bırakılsın

Etkin Haber Ajansı (ETHA), gözaltındaki muhabirleri Fatma Edemen ve Haydar Ergül ile Engin Eren’in serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Etkin Haber Ajansı, dün Ankara’da gözaltına alınan muhabirleri Fatma Edemen’in durumuna ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Gözaltı operasyonunun HDP Gençlik Meclisleri ve bileşenlerine yönelik olduğu belirtilen açıklamada, Edemen’le birlikte 9 kişinin hala Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu hatırlatıldı.

“Edemen’in 24 saati aşkın süredir gözaltında tutulmasını gerektiren ‘makul şüphe’ nedir? Avukatlarıyla görüştürülmemesi, durumuna ilişkin bilgi verilmemesi talimatının gerekçesi nedir?” sorularına cevap istenen açıklamada, OHAL ile birlikte gazetecilerin yine hedef alınmaya başlandığına işaret edildi.

Diyarbakır’da Demokratik Modernite editörü Haydar Ergül’ün 7 gündür, DİHA muhabiri Engin Eren Siirt’te üç gündür gözaltında tutulduğu hatırlatılan açıklamada, “Gazetecilik suç değildir. Muhabirimiz Fatma Edemen ve gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır” çağrısı yapıldı.

ETHA’nın yazılı açıklaması;

Ankara muhabirimiz Fatma Edemen, dün sabah saatlerinde evine yapılan polis baskını sonucu gözaltına alındı.

24 saati aşkın süredir gözaltında tutulan Edemen’in durumuna ilişkin sahip olduğumuz tek bilgi şudur: Polis ekipleri, SGDF üyesi Hünkar Genç’i gözaltına almak için misafiri olduğu muhabirimiz Edemen’e ait eve baskın düzenledi, Genç ile birlikte Edemen de gözaltına alındı.

Gözaltı operasyonunun HDP Gençlik Meclisleri’nin bileşenlerine yönelik olduğun ve “makul şüphe” gerekçesiyle gözaltı yapıldığı biliniyor. Aynı zamanda Suruç gazisi olan muhabirimiz Fatma Edemen’in de aralarında olduğu 9 genç, halen Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Muhabirimizin durumuna ilişkin bilgi almaya çalışan avukatlar, savcılık talimatıyla müvekkilleri ile görüşmelerinin engellendiğini, gözaltı şartlarının oldukça kötü olduğu yönünde bilgi veriyor. Edemen’in hangi gerekçeyle gözaltına alındığı, şu an hangi şartlarda olduğuna ilişkin hiçbir bilgiye sahip değiliz. Dolayısıyla gözaltında tutulduğu her dakika, durumuna ilişkin endişelerimiz de artıyor.

Edemen’in 24 saati aşkın süredir gözaltında tutulmasını gerektiren “makul şüphe” nedir? Avukatlarıyla görüştürülmemesi, durumuna ilişkin bilgi verilmemesi talimatının gerekçesi nedir?

Temmuz 2015’ten bu yana özgür basın geleneğine yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalar sürerken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL yine gazetecileri hedef almaya başladı.

Diyarbakır’da Demokratik Modernite editörü Haydar Ergül 7 gündür, DİHA muhabiri Engin Eren Siirt’te üç gündür gözaltında tutuluyor.

Darbe sonrasında demokrasi sözcüğünü dillerinden düşürmeyenler, aynı zamanda özgür basın çalışanlarına yönelik gözaltıların talimatını verenlerdir. Baskı, şiddet ve gözaltılar, gerçeklerin yazılmasının önünde engel olamayacaktır. Gazetecilik suç değildir.

Muhabirimiz Fatma Edemen ve gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir