Güç Birliği 1 Eylül’de alanlara çıkıyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’deki antidemokratik uygulamaların kendilerini “Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği” adı altında bir araya getirdiğini belirtti. Beko, Türkiye’deki antidemokratik uygulamalara karşı birlik olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olacaklarını kaydetti.

Darbe girişiminin ardından oluşturulan “Milli Cephe’ye” karşı 20’yi aşkın siyasi parti, meslek odaları, sendikalar, Alevi örgütlerince oluşturulan Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olma kararı aldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, hem bu kararlaşmaya hem de Emek ve Demokrasi için Güç Birliği’nin rolüne dikkat çekti.

‘Faşizme karşı demokrasi mücadelesi için bir araya geldik’

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’ne ilişkin olarak üç ay önce KESK, DİSK, TMMOB VE TTB ile bir araya geldiklerini kaydeden Beko, Türkiye’de yükselen faşizm ve antidemokratik uygulamaların, kendilerini böylesi bir çatıda buluşturduğunu belirtti.

‘Cumhurbaşkanı ayrımcılık içerisinde girdi’

Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında Meclis’te grupları bulunan dört siyasi partinin beraber darbeye karşı gerekli direnişi gösterdiklerini kaydeden Beko, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanlığı tarafından davet edilmemesini doğru bulmadığını ifade etti. Beko, “Yani Cumhurbaşkanı baştan beri ayrımcılık içerisine girdi” vurgusu yaptı.

‘KHK’ler antidemokratik yasalar ile dolu’

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yönetilmesini doğru bulmadıklarını ifade eden Beko, çıkartılan tüm KHK’lerin antidemokratik yasalar ile dolu olduğunu ifade etti. Beko, “Eğer demokratik bir anayasa yapılacaksa anayasanın içerisinde TBMM’de grubu bulunan 4 partinin mutlaka olması ve demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve meslek odaları eşitlikçi özgürlükçü ve demokratik bir anayasanın yapılabilmesi için, bu kurum ve kuruluşların içerisinde kesinlikle görev alması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

‘İşçiler insan olmaktan kaynaklı haklarını kullanamıyor’

Türkiye’deki işçi ve emekçi kesimlerinin insan olmaktan kaynaklı haklarını kullanamaz hale geldiklerini kaydeden Beko, “Ancak bugün baktığınızda bu topraklarda milyonlarca taşeron işçi kadro bekliyor. 10 milyona yakın işsiz arkadaşlarımız var. Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’nın birinci dünyanın ise üçüncü ülkesi konmandadır” şeklinde konuştu.

‘Karanlık tabloya karşı mücadele edeceğiz’

Güç birliği olarak Türkiye’nin karanlık tablosuna karşı mücadele edeceklerini söyleyen Beko, “Biz bu ülkenin OHAL ile değil, diktatörlerle değil, bu ülkenin demokratik bir ülke, olabilmesi için biz bir araya geldik. Bizim derdimiz demokrasi, eşitlik, adalet, laiklik, barış, kardeşlik ve özgürlük. Bu saydığım terimleri hayata geçirene kadar biz bu kurumlar ve kuruluşlar ile yan yana omuz omuza mücadelemizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

‘Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var’

Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaçlarının olduğunu ifade eden Beko, Türkiye’yi KHK’ler ile yönetmeye çalışan zihinlere karşı bir araya geldiklerini ve mücadele edeceklerini tekrarladı.

‘1 Eylül’de alanlarda olacağız’

Dünyaya barışın gelmesi için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Emek Demokrasi İçin Güç Birliği ile birlikte alanlarda olacaklarını aktaran Beko, “Bizim görevimiz işçilerin her türlü haklarını hukuklarını korumak ve kollamaktır. Ama Türkiye’de yaşananları görmezden gelemeyiz. Birlik ve beraber olmaktan başka çaremizin olmadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Önümüzdeki günlerde mevcut AKP hükümetine karşı biz toplumsal çatışmadan yana olmadığımızı göstereceğiz” diye konuştu.

‘Türkiye’de barış çığlıkları atacağız’

Beko, “Önümüzde 1 Eylül Dünya Barış Günü var. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nden önce ülkemizde barış çığlıklarını atacağız. Ortadoğu’da kalıcı barışın olması için çığlıklarımızı sloganlarımızı demokratik bir şekilde haykıracağız” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir