Gül: Herkes aklını bir kişiye emanet ederse sonu böyle olur

AK Parti’nin kurucularından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti’nin kuruluşunun 15’inci yıldönümünde yaptığı konuşmada, “Gerek dini bir cemaat olsun, gerek ideolojik bir grup, siyasi yapı olsun, herkes aklını fikrini bir kişiye emanet ederse sonu böyle olur” dedi.

AK Parti’nin kuruluşunun 15’inci yıldönümünde konuşan partinin kurucularından 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gülen Cemaati’ni ve darbe girişimini eleştirdi.

Gül, konuşmasında, “Gerek dini bir cemaat olsun, gerek ideolojik bir grup, siyasi yapı olsun, herkes aklını fikrini bir kişiye emanet ederse sonu böyle olur” dedi.

Ankara’daki genel merkezden partililere hitap eden Gül’ün konuşmasından satır başları şöyle:

“Gerek dini bir cemaat olsun, gerek ideolojik bir grup, siyasi yapı olsun, herkes aklını fikrini bir kişiye emanet ederse sonu böyle olur. Herkesin aklının, fikrinin muhakemesini ortaya koyması gerekir. Bu yapılar şeffaf olmazsa, gizlilikler olursa, Müslümanlıkta görüşmemiş şekilde takiye yapılırsa, ikiyüzlü olunursa ülkelerin başına bu tip felaketleri getirirler. Çok şükür bu karanlık sayfa açılmadı.

“Herkesin hayat standartları yükseldi, taşın, toprağın değeri arttı, Türkiye’yi dost olmaya uğraşılan bir ülke yaptık. Cumhuriyet tarihinin en parlak dönemleri AK Parti iktidarları zamanında yaşandı.

“Evrensel hukukun özelliklerinin farkındayız. 15 yıl önce yaptığımız gibi, yapacağınız planlarla insanların güvenini kazanacaksınız. İnanıyorum ki Türkiye’yi bu ortamdan çıkaracağız.

“Unutmayın ki, Türkiye’nin ve Türk halkının sorumluluğu AK Parti’nin omzundadır. Türkiye’yi bu karanlıktan çıkarmak için geleceğe bakmak gerek. Demokrasiyi derinleştirecek, hukuku güvenilir hale getirir, devleti şeffaf yapacak bir siyasi ortamı yine AK Parti yapacaktır.”

Abdullah Gül

AK Parti’nin kurucularından olan Abdullah Gül, partinin tek başına iktidara geldiği 2002 seçimlerinin ardından kısa bir süre başbakanlık görevinde bulunmuş, Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağının sona ermesiyle koltuğu Erdoğan’a devretmişti.

Gül, cumhurbaşkanı olduğu 2007 yılına kadar ise kabinenin dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısıydı. (İMC)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir