Reuters: IŞİD, Türkiye sınırındaki saldırıyı üstlendi

Reuters, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bir noktada bir otobüsün geçişi sırasında gerçekleştirilen ve 35 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini aktardı.

Suriye’nin İdlib vilayetinde bulunan Atme Sınır Kapısı yakınlarındaki bir otobüse intihar saldırısı düzenlenmiş, saldırıda 35 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Türkiye’nin desteklediği çetelerin kampında patlama: 35 ölü

Reuters’ta yer alan habere göre, saldırıyı IŞİD üstlendi. Telegram üzerinden bir açıklama yapan IŞİD, kendilerine karşı savaşmak için Halep’e giden Feylek el Şam ve El Zengi üyelerini hedef aldığını belirtti.. Öte yandan IŞİD, saldırıda ölenlerin sayısının 50 olduğunu savundu.

‘OTOBÜSTEKİ MİLİTANLAR ROTASYON KAPSAMINDA TÜRKİYE’YE GİDİYORDU’

Bu arada Sputnik’e bilgi veren bir kaynağa göre, otobüsteki muhalifler ‘standart rotasyonları kapsamında, çoğu zaman olduğu gibi, tedavi olmak ve dinlenmek için Türkiye’ye gidiyordu.’

Kaynak ayrıca, otobüsün sınırın Türkiye tarafında patlatıldığını ve bu patlamanın sebebi canlı bomba olmadığını iddia etti. Otobüse önceden patlayıcı yerleştirilmesi ya da yola mayın döşenmesinin daha olası olduğunu belirten kaynak, “İçinde teröristlerin olduğu otobüsü kimin ve neden patlatıldığını bilmiyoruz. Belki bu, İdlib’deki teröristler arasındaki çekişmenin neden olduğu bir olaydır” dedi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir