Tedi direnişi sürüyor: “Darbeciler gibi işçiye ateş açtılar”

Polisin havaya ateş açtığı saldırıya tepki gösteren işçiler ‘Dün darbecilere diyorlardı halka ateş açtılar diye, bugün kendileri aynısını yaptı’ dedi.

Tedi işçilerinin direnişi iki haftayı geride bıraktı. DİSK’e bağlı Limiter-İş Sendikası’na üye oldukları için 27’si Tuzla Organize Sanayi bölgesindeki işyerinden, 3’ü de Topkapı’daki işyerinden fabrikadan olmak üzere işten atılan 30 Tedi işçisi, direnişlerini sendikal örgütlülükleri kabul edilene kadar sürdürmekte kararlı. OHAL ilanının ardından “Devlet içinde uygulanacak” sözlerine rağmen polis saldırısına uğradıklarını belirten işçiler, saldırı sırasında havaya ateş de açtığını hatırlatarak “Dün darbecilere diyorlardı halka ateş açtılar diye bugün kendileri aynı şeyi hakkını arayan işçilere yapıyorlar” dedi.

Tuzla Sanayi Bölgesinde bulunan işyeri önünde direniş çadırı kuran işçiler geçtiğimiz Cuma günü OHAL ve valilik kararı gerekçe gösterilerek polis saldırısına uğramıştı. Sendikalı olma süreçlerini, çalışma koşullarını, polis saldırılarını konuştuğumuz işçiler, sendikalı olarak işe geri alınana kadar direnişe devam edeceklerini söylüyor.

‘İYİ Kİ SENDİKALI OLMUŞUM’

Limter-İş İşyeri Temsilcisi İkbal Karaoğlu ile sendikalaşmaya nasıl karar verdiklerini konuşuyoruz. Arkadaşlarından gelen sendikalaşma önerisine ilk önce, yapılamayacağını düşündüğü için sıcak bakmamış. Geçen süreçte geldiği yeri “Bugün diyorum ki iyi ki sendikalı olmuşum” sözleriyle anlatan Karaoğlu, şöyle devam etti: “Bana hakkımı aramayı öğretti.

Patronların işçilerin sendikalı öğrendiği gün çalışma koşullarını düzeltmeye başladığını söyleyen Karaoğlu, en büyük sorunlardan olan havalandırma probleminin ise yine çözülmediğini ifade etti. Hastalandıkları zaman işverenin aynı gün rapor istediğini anlatan Karaoğlu, son olarak bir arkadaşlarının hastaneye gittiğinde aynı sorunun yaşanması üzerine iş yavaşlatma eylemi yaptıklarını aktardı. Bu süreçte baskıların daha da arttığını ifade eden Karaoğlu haklı bir mücadele verdiklerini ve kazanım elde edene kadar direnmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz Cuma günü yaşadıkları polis saldırısıyla ilgili konuşan Karaoğlu, şaşkınlık içinde olduğunu belirterek devam etti: “OHAL ilan edildi, devlet içinde uygulanacak dendi ama bize saldırdılar. Biz hakkımızı arıyoruz.  Bize ‘Ne istiyorsunuz’ diye sorulması gerekirken bize saldırdılar. Arkadaşlarımız darbedildi, ateş açtılar havaya 3 defa. Dün darbecilere diyorlardı halka ateş açtılar diye bugün kendileri aynı şeyi hakkını arayan işçilere yapıyorlar.

“İlk defa mı polis müdahalesiyle karşılaştın?” diye sorduğumuz Karaoğlu şöyle cevap verdi: “Evet, daha önce televizyondan izlediğimde, bunlar muhakkak bir şey yapmıştır polise diyordum, yoksa polisimiz niye saldırsın. Ama o gün polis bize saldırdığında, hakkını arayan işçilere saldırdığında… Artık böyle düşünmüyorum.” Kredi çekip ev alan ve çocuğunun dershaneye kaydeden Karaoğlu bir sürü borcun kapıda kendilerini beklediğini ancak tüm zorluklara rağmen haklarını alana kadar direnişe devam edeceklerini yineledi.

ÜCRETTEN ‘BİR DAKİKA GEÇ KALDIN’ KESİNTİSİ

Meral Gülen 1 yıldır Tedi’de çalışan kadın işçi. Gülen özellikle maaşlarla ilgili yaşadıkları sıkıntıları anlatırken, işverenin yaptıkları girişlerin 1 dakikasının bile hesaplayarak ücretlerinden kesinti yaptığını ifade etti. Gülen bu kesintileri ise direnişe başlamadan hemen önce öğrendiklerini kaydetti.

Bir buçuk senedir Tedi’de çalışan Onur Kaya adlı genç işçi sözlerine çalışma koşullarını anlatmakla başlıyor. Kaya ücretlerinin kesildiğini, sürekli baskı ve mobbinge maruz kaldıklarını ve bunun gibi sorunların bir türlü çözüm bulmaması üzerine sendikalı olmaya başladıklarını ve bundan sonraki süreçte mobbingin giderek arttığını söyledi. Demokratik ve Anayasal haklarını kullanarak direnişe başladıklarını dile getiren Kaya, polis saldırısına da değindi. O da ilk defa polis müdahalesiyle karşı karşıya kalmış. Bu saldırının kendisini üzdüğünü belirten Kaya, “Sonuçta biz darbeye karşı olan, demokrasiden yana bir kesimiz, hakkımızı arıyoruz” diye konuştu. Şirket yetkililerinin de polisi kendilerine karşı kışkırttığını ifade eden Kaya da talepleri yerine getirilene kadar direnişe devam edeceklerini belirtti. (Zülal KOÇER – Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir