Belediye eşbaşkanları: Atayacağınız memurları tanımayacağız

DBP’li belediyelere kayyum atanmasına yönelik hazırlanan Torba Yasa tasarısının Meclis’te görüşülecek olmasına tepki gösteren seçilmişler, AKP’nin korsanvari yasa tasarılarıyla halkın iradesine el koyma girişimlerine karşı direnecekleri mesajını verdi. Seçilmiş belediye eşbaşkanları, Ankara’dan atanacak memurlarının meşrutiyetinin olmadığını ve verecekleri kararları tanımayacaklarını vurguladı.

AKP hükümetinin, DBP’li belediyelere el koymak amacıyla komisyondan geçirdiği Torba Yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Torba yasaya Amed’te DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile belediye eşbaşkanların geniş katılımıyla düzenlenen açıklamayla sert tepki gösterildi. Tasarıya bir tepki de Kürdistan’da halkın yüzde 90’lara varan oy oranlarıyla seçilen belediye eşbaşkanlarından geldi. Ajansımıza değerlendirmede bulunan eşbaşkanlar, tasarının yok hükmünde olduğunu ve tanımayacaklarını vurguladı.

Hatice Çoban: Kabul etmeyiz

Meclis Genel Kurul’da görüşülecek Torba Yasa tasarısının büyük sorunlara yol açacak bir çok maddesi olduğunu dile getiren Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çoban, seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğinin altını çizdi. Halkın iradesiyle seçilmişlerin merkezi bir kararla görevden alınmasının geçerliliği olmadığını ifade eden Çoban, 106 DBP’li belediyeye kayyum atamanın demokrasiyle bağdaşır bir yönü olmadığını, hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini vurguladı.

‘Yeni bir darbe girişimi var’

Olası bir kayyum atama durumunu değerlendiren Çoban, “Bu yasalara, bu hukuksuzluklara karşı bizim de bildiğimiz bir şey var. Halkın emeklerini bütün çıkarlarımızdan üstün tutuyoruz. Belediyelerimize kayyum atanmasına hep birlikte karşı dururuz. Halkın bize emanet ettiği iradeyi ancak halka emanet edebiliriz. Ama bir kayyuma asla emanet etmeyeceğiz. Halkımıza çağrımızdır, iradelerinize sahip çıkın. DBP’li belediyelere el koymak darbedir. Yeni bir darbe girişimi var. Şimdi kentin tüm bileşenleri buna ne diyor. Herkes tarafını belirlemek zorunda. Siz demokrasiden yana mısınız? Darbelerden mi yanasınız? Yeni bir sınav bekliyor hepimizi” ifadelerini kullandı.

Konur: Sorunu çözemeyenler belediyelere el koyuyor

Ülkenin demokrasiye en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde böylesi bir yasa tasarısının kabul edilemez, çağ dışı olduğunu vurgulayan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Kadir Konur ise halkın iradesini yasalarla gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Kürt halkının iradesinin meşrutiyetinin egemen güçler tarafından kabul edilmediğini dile getiren Konur, devletin zorda kaldığı, sorunun içinden çıkamadığı bir dönemde halkın belediyelerine el koymayı tercih ettiğini söyledi.

‘Atanacakları kabul etmeyeceğiz’

Konur, “Bu yasak Kürtlerin belediyelerine el koyma yasasıdır. Diğer siyasi partilerin böylesi bir kaygısı söz konusu değildir. Bu yasa Kürt halkının iradesine dönük bir saldırıdır. Kürt halkına karşı yürütülen topyekun saldırı ve Çöktürme Planı sonucunda böylesi bir yasa geldi. Atanacak kayyumları tanımayacağız. Halkın iradesi ancak seçimle belirlenebilir. Çok istiyorlarsa, bir kez daha seçime gidilsin. Bunlara karşı da sonuna kadar duracak, kararlarını tanımayacağız. Belediyelere el koymayla hukuksuzluk dayatılıyor. Ama bunu kabul etmeyeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

Keser: Halkın emanetlerini sonuna kadar koruyacağız

15 Temmuz darbe girişiminin halk direnişiyle bertaraf edildiğini dile getiren Van merkez İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanı Veysel Keser de darbelere karşı olduğunu söyleyenlerin şimdi Kürt kentlerinde demokrasi dışı yasalarla belediyelere el koyarak, darbe yaptıklarına vurgu yaptı. AKP’nin atamalarla Kürt illerini yönetmek istediğini dile getiren Keser, bu yasanın korsanvari olduğunun altını çizdi. Seçilmişlerin yetkilerini ancak halkın geri alabileceğine işaret eden Keser, yapılacak erken seçime hazır olduklarını dile getirdi. Keser, “Cuntacı anlayışlara, halkın idaresine el koymaya asla izin vermeyiz. Halkın emanetine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu yol meşru değildir. Bu yasanın başarıya ulaşması mümkün değildir” şeklinde konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir