CHP ve HDP’den Gündem’in kapatılmasına tepki

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Gazete kapatarak sorunların çözülmeyeceğine” işaret ederken, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, herkesi hakikatin sesi olan Özgür Gündem ile dayanışmaya çağırdı.

Sürekli devletin saldırı ve baskısı altında bulunan Kürt basını ve Özgür Gündem’in kapatılmasına yönelik tepkilerde sürüyor. HDP Adana Milletvekili ve Hukuk Komisyonu üyesi Meral Danış Beştaş, Gündem’in kapatılmış olmasının, “acizliğin ve çaresizliğin göstergesi” olduğunu söyledi. Beştaş, “OHAL’i devletin kendisine ilan ettiği yönündeki söylemin yalan olduğunu defalarca dile getirdik. OHAL ve alınan bu tür kararlar insan hakları suçlarını örtmek için kullanılıyor. Bu tür kararlarla Gündem susturulmaya çalışıldı” dedi.

Gerçekleri halka ulaştırmayı şiar edinen Gündem gazetesi geleneğinin verdiği mücadeleye işaret eden Beştaş, “Bu gelenek onlarca basın şehidi vermiştir. Bu kararlar boşa çıkarılacaktır. Gündem’in susturulmayacağını biliyoruz. Bu kararı verdiler, şunu unutmasınlar, milyonlarca insanın tanıklık ettiği soluduğu gerçekleri bu tip kararlarla susturamayacaklar. Bir darbenin yürürlüğe konulduğu görülüyor. Türkiye’de basın-yayın, ifade özgürlüğü hiç yoktu ama bundan sonra kimse bunları ağzına almasın” dedi. Beştaş, Gündem’in kapatılmış olmasının aynı zamanda, AKP-CHP ve MHP arasında kurulan milli mutabakatın da bir sonucu olduğunu söyledi. Beştaş son olarak şu çağrıyı yaptı:

“Hakikatler kendilerine yol bulup kendilerini ifade edecektir her zaman. Ayrıca bu kapatmalara karşı hukuki yollar mevcuttur ve AİHM’in verdiği kararlar açıktır. HDP olarak düşünce, ifade özgürlüğü konusunda sonuna kadar bu mücadelenin yanında olacağız. Bu tutuma karşı bütün toplumu Gündem ile dayanışmaya çağırıyorum. Yarın herkes Gündem gazetesi almalıdır.

‘Gazete kapatarak sorun çözemezsiniz’

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Barış Yarkadaş, Özgür Gündem’in kapatılmış olmasına tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Gazete kapatarak hiç bir sorunun çözülmediği şimdiye kadar defalarca görüldü. Gazeteler, terör ve şiddeti teşvik etmedikleri sürece düşüncelerini özgürce ifade etmeliler. Gazeteleri kapatma sorunları çözmüyor. Bu geçmişte defalarca kez görüldü. OHAL koşullarında gazeteleri kapatmak Türkiye’yi normalleştirmeyecektir.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir