Gazeteciler: Özgür Gündem’in yanındayız

Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılmasına tepki gösteren gazeteciler ve gazeteci meslek örgütleri, kararı utanç verici olduğunu belirterek, “Özgür Gündem’in de yanındayız, olmaya da devam edeceğiz” mesajı verdi.

Özgür Gündem gazetesinin İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “Örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla geçici süreliğine kapatılma kararı verilmesine gazeteciler ve gazeteci meslek örgütleri tepki gösterdi.

Başlangıç: Yarın sıra diğer muhaliflere gelecek

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’den sonra cemaate yakın gazete ve televizyonların, internet sitelerinin kapatıldığını hatırlatan gazeteci Celal Başlangıç, “15 Temmuz darbesini gerekçelendirerek basını susturmak istiyorlar. Bu aslında çalışmaların bundan sonraki boyutunun hız kazanacağının bir göstergesi” dedi. Türkiye’de gazeteciliğin meslek olarak sürdürülmek zorunda olduğunu dile getiren Başlangıç, gazeteciliğin tek tek kişiler değil, herkes için savunmak gerektiğini belirtti. Başlangıç, “Öyle bir noktaya geldik. Bugün cemaatle başladı, şimdi sıra Kürt medyasına geldi. Yarın diğer muhaliflere gelecek. Bu tehlike herkes için geçerlidi” diyerek, Özgür Gündem ile dayanışma mesajı verdi.

Eren: Özgür Gündem’in yanındayız

DİSK Basın- İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren ise, Özgür Gündem ve basın üzerinde ağır baskılar olduğuna değindi. Eren, “Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü baskı altında diyorduk ama artık iyice dip noktaya gidiliyor. Artık Türkiye’de gazetecilik yapılamıyor” diye belirtti. “Tabi ki biz de bu durumdan yılmayıp halka gerçekleri duyurmaya çalışacağız” diyen Eren, “Özgür Gündem’in de yanındayız, olmaya da devam edeceğiz. OHAL ile birlikte basına daha fazla baskı gelmesinden zaten endişeleniyorduk ve maalesef haklı çıktık. Daha da kötü şeyler olabilir, bunlara karşı da hazırlıklı olmak lazım ve demokratik bir direniş hattı oluşturmak gerekiyor” dedi.

Güç: Özgür Gündem’i desteklemeliyiz

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç de, Özgür Gündem’in kapatılmasının bir başlangıç olmadığını, yaşanan baskı sürecini de göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi. Güç, “Bugün Özgür Gündem için sesini çıkarmayanlar yarın kendi gazetelerine sıra geldiğinde ne yapacaklar?” diye sorarak, şunları söyledi: “Bekleyip göreceğiz durumunda olmamalıyız. Gazeteci meslek örgütlerinin acil olarak bir araya gelip eylem planı çizmeliyiz. Biz de bunun için adım atacağız. Özgür Gündem için yapılacak tüm etkinlik ve eylemlere katılmak gerekiyor ve desteklemeliyiz. Çünkü Kürt halkının nefes ve haber aldığı bir kanaldır. Onun tıkanması demek Kürt halkının haber alma özgürlüğünü engellemek demektir.”

Bağdat: Gazete kapatmak utanç verici

Gazeteci Hayko Bağdat ise, AKP’nin Kürt sorununda çok yaratıcı bir sorun bulduğunu bunların da milletvekillerini hapse atmakla tehdit etmek istemesi, Kürtlerin yaşadığı şehirleri bombalamak, gazeteleri kapatmak ve gazetecileri tutuklamak üzerinden “çok orijinal ve yepyeni bir fikir” olduğunu söyledi. “Biz bu fikirler yüzünden 35 sene boyunca binlerce insan kaybettik. Bu yolun iyi bir yol olmadığını tarih bize öğretti” diyen Bağdat, gazete kapatmak gibi uygulamalara sarılmanın utanç verici olduğunu belirtti.

Kıvanç: Rezilce bir durum

Gazeteci Ümit Kıvanç ise, Özgür Gündem’in kapatılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Ne diyelim ki. Bu kabul edilemez bir durum. Her ne maksat ile yapıyorlar ise onlar da yerine gelmeyecek sadece işleri daha da kötüye götürecek. Mahkeme kararı tebliğ edilmeden önce iktidar propaganda mekanizması bir gazete tarafından zil takıp oynarcasına duyurulması da ayrıca çok çirkin ve rezilce bir durum.” (DİHA)

 

 

 

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir