HDP: Özgür Gündem’in kapatılmasını kınıyoruz

HDP, Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını ve ardından gazete binasının basılmasını yaptığı açıklamayla kınadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, yaptığı açıklamayla Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını protesto etti.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına yönelik kararın kabul edilemez olduğunu kaydeden HDP, “Bu karar düşünce ve ifade özgürlüğünün, iletişim ve halkın haber alma özgürlüğünün açıkça çiğnenmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Özgür Gündem gazetesinin, 1990’lı yıllarda ve sonrasında ağır saldırılara uğramış, İstanbul’daki merkezi bombalanmış, onlarca çalışanı, dağıtımcısı ve köşe yazarı öldürülmüş bir yayın kuruluşu olduğunu kaydeden HDP, “Tüm baskılara ve saldırılara rağmen gerçeklerin açığa çıkarılması, halkın haber alma özgürlüğünün karşılanması konularında taviz vermeden yayın hayatını sürdürmüş olan Özgür Gündem uzun süredir baskı altındaydı. Sadece gazetenin sorumlu yazı işleri müdürleri, habercileri ve yazarlarına değil, dayanışma amacıyla ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ yapmış olan aydın, yazar, gazeteci ve akademisyenlere yönelik de soruşturma ve dava süreçleri işletilmiştir” diye belirtti.

Kendilerine bağlı olan ve biat edenlerin dışında hiçbir yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medya aracına tahammül edemeyen bir iktidarla karşı karşıya olunduğunu belirten HDP, “AKP Hükümeti, OHAL rejimini Türkiye’de iktidar muhalifi olan herkese karşı fırsatçı bir şekilde adım adım kullanmaya başlayarak niyetini açığa çıkarmıştır” dedi.

Kürt illerinde bir yılı aşkın zamandır sürmekte olan ağır baskı, yıkım ve saldırı politikalarının sonuçlarının bilinmemesi, görülmemesi için her tür temel hak ve özgürlüğü ihlal etmeyi göze alan iktidarın bu tutumunu sert biçimde kınayan HDP, “Bu kararın ve halkın haber alma özgürlüğüne yönelik engellerin derhal kaldırılmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

HDP, “Onca baskıya rağmen bugüne kadar susmamış olan özgür basın ve yayıncılık, bu zorlu günleri de dayanışmayla, el ele vererek ve kararlı bir duruşla atlatacak, gerçeklerin gizli kalmasına izin vermeyecek ve susmayacaktır” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir