OHAL mahkemesinden Özgür Gündem’e kapatma kararı

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “PKK propagandasını yaptığı” iddiasıyla kapatıldı.

Sürekli olarak devlet tarafından baskıya, sansüre ve engellemeye maruz kalan Özgür Gündem Gazetesi için PKK propagandası yaptığı iddiası ile  İstanbul 8. Sulh Mahkemesi tarafından kapatma kararı verildi. Kararın geçici olduğu iddia edildi. Karar gazeteye tebliğ edilmeden önce, AKP yanlısı medya tarafından yayınlandı.

Yandaş medya duyurdu

KARARI ilk önce Yeni Şafak gazetesi yayınladı. Özgür Gündem yönetici ve çalışanları da kararı bu haberden öğrendi.

Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni: Darbeye boyun eğmeyeceğiz

Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılmasına tepki gösteren gazetenin genel yayın yönetmeni Zana Kaya, “Özgür Basın geleneği hiçbir darbe kararına boyun eğmeyecek ve halkın haber alma hakkında sonuna kadar savunacaktır” dedi.

Kapatma kararı verilen Özgür Günden Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, karara sert tepki gösterdi. Kaya, “Henüz bir tebligat yok. Kararı havuz medyasından öğrendik. OHAL kararı öncesi zaten gazetemize dönük yoğun saldırlar vardı. Dayanışma kampanyamızla bu saldırıları önemli oranda püskürtmüştük. 15 Temmuz darbe girişimini fırsat olarak gören iktidar OHAL’e dayanarak tüm demokratik muhalif yayın organlarına yönelmiş durumda. Bu karar bunun ilanıdır. Özgür Basın geleneği hiçbir darbe kararına boyun eğmeyecek ve halkın haber alma hakkında sonuna kadar savunacaktır. Bütün demokratik basın yayın organlarını gazetecileri basın meslek örgütlerini sivil toplum örgütlerini ve halkımızı gazetemizle dayanışmaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

 

ozgur gundem-kapatma karari
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir