Özgür Gündem için nöbet başına! – Alp Altınörs

Özgür basın geleneği, toplumsal sahiplenme ve dayanışma ile bu badireyi de atlatarak yoluna devam edecektir. Bu yüzden, şimdi, dayanışma zamanıdır. Gözaltına alınan 24 Özgür Gündem çalışanı bırakılana, Özgür Gündem üzerindeki baskılar son bulana dek darbeye karşı basın özgürlüğü ve demokrasi nöbeti tutma sırası, şimdi bizdedir.

Özgür Gündem’in mahkeme kararıyla kapatılması, ofislerinin basılması, editörlerinin ve çalışanlarının işkencelerle gözaltına alınması, Saray darbesinin yeni bir aşamasıdır.

15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından başlatılan “Demokrasi Nöbetleri” bitti. Her şey “normale” döndü. Saray ve AKP OHAL yetkileriyle toplumsal muhalefetin üzerinde tepinmeye başladı.

15 Temmuz gecesi darbeci askerlerin CNN Türk’ü kapatma sahnesinin aynısı bugün Gündem binasında yaşandı. Bugün darbeci polisler, hükümetin emriyle basın özgürlüğünü ayaklar altına aldılar. Bugün İstanbul’da kelepçelenip götürülen, hepimizin gözüydü, kulağıydı. Bugün Özgür Gündem’e yapılan baskını bütün muhalif kesimler etinde, kemiğinde hissetti. Erdoğan’ın Başkanlığını kabul etmeyen herkese yönelik bir zorbalık dalgasının başlangıcı saydı.

Cemaat üyesi darbeci hakim savcılar, 2012’de “KCK Basın” adlı uydurma bir davayla yine Özgür Gündem’in bütün çalışanlarını içeriye atmışlardı. Bugünlerde Cemaat’i lanetleyenler o gün onlarla suç ortağıydı. İşte Cemaatçi hakim-savcılar tasfiye edildi; ama basın özgürlüğüne karşı işlenen suçlar aynen sürüyor.

Özgür Gündem mahkeme kararıyla kurulmamıştır ki, mahkeme kararıyla kapatılsın! Cemaat gibi devlet fonlarıyla semirmemiştir ki, devlet baskısı karşısında eriyip gitsin!

Türkiye’de özgür basın geleneğinin devidir Özgür Gündem. En önemli muhalif basın organıdır. Kirli savaşın en ağır yıllarında muhabirleri gözaltında kaybedilirken, dağıtımcıları faili meçhullerle katledilirken, binası bombalanırken dahi susmadı. Yakılan köyleri, panzere bağlanıp sürüklenen bedenleri, Hizbulkontrayı tüm toplum Gündem’den öğrendi. Gerçeğin inadıyla direndi Gündem, ayakta kaldı.

Özgür basın geleneği, toplumsal sahiplenme ve dayanışma ile bu badireyi de atlatarak yoluna devam edecektir.

Bu yüzden, şimdi, dayanışma zamanıdır. ozgur gundem-manset-2 copy

Özgür Gündem’in yarın çıkacak sayısını ikişer üçer alma, arkadaşlarına, akrabalarına da Özgür Gündem verme zamanıdır.

Özgür Gündem’e dayanışma amacıyla muhabir olma, haber yapma zamanıdır.

Özgür Gündem’i ellerde bayrak yapıp illerin, ilçelerin, mahallelerin meydanlarında satma zamanıdır.

Avrupa’da ellerde Özgür Gündem’le konsoloslukların büyükelçiliklerin önüne gitme zamanıdır.

Basın özgürlüğü için meydanlarda bu diktatörce baskını protesto etme zamanıdır.

Gözaltına alınan 24 Özgür Gündem çalışanı bırakılana, Özgür Gündem üzerindeki baskılar son bulana dek darbeye karşı basın özgürlüğü ve demokrasi nöbeti tutma sırası, şimdi bizdedir. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir