Özgür Gündem’e polis baskını – Güncelleniyor

Polis, mahkeme tarafından kapatılan Özgür Gündem gazetesinin binasına baskın yaptı. Binada arama yapılıyor.

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Taksim’deki binası polis tarafından sarıldı.

ogundem-polis baskini-1

Binanın çevresine zırhlı araçlarla ablukaya alan polis, binaya girdi.

Destek için Özgür Gündem’e gelenler dışarı çıkarılırken, polis gazete önünde de görüntü alınmasını engellemeye çalışıyor ve kimlik kontrolü yapıyor.

Polisin gazetede arama yapmaya hazırlandığı belirtildi.

Gazete çalışanlara kimlik kontrolü yapılacağı, ardında da binada arama yapılacağı belirtildi.

Özgür Gündem, okurları, gazetecileri, basın meslek örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu gazete binasına gelerek nöbet tutmaya davet etti.

Polislerin baskın yaptığı Özgür Gündem binasında bulunan avukat Sinan Zincir; “Gazete binası tamamen boşaltılarak Özgür Gündem’in yarınki baskısı engellenmek isteniyor” diye konuştu.

Zorla içeriye giren polis ve çalışanlar arasında kısa süreli arbede yaşandı. Bina içine giren polisin çalışanların kimliklerini topladığı ve içeride arama yaptığı öğrenildi.

Öte yandan haber takibi için gazete binasına giden DİHA Muhabirleri Çağdaş Kaplan ve Mesut Kaynar da polis tarafından alıkonuldu.

Darp edilerek, ters kelepçelenerek gözaltına alındılar

Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Sinan Baran, Fırat Yeşilçınar, Günay Aksoy, Reyhan Hacıoğlu, Doğan Güzel, Ersin Çaksu, Davut Uçar, İstanbul Tabip Odası’ndan basın görevlisi Yılmaz Bozkurt, DİHA Muhabiri Mesut Kaynak’ın da arasında olduğu 10’u aşkın gazeteci gözaltına alındı. Gazeteciler ters kelepçeyle gözaltına alınırken darbedildi.

Canlı yayında saldırıya uğrayan İmc TV Muhabiri Gülfem Karataş ve İmc TV Kameramanı Gökhan Çetin de gözaltına alındı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir