ÖGC, Özgür Gündem önünde dayanışmaya çağırdı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti, Özgür Gündem gazetesinin hukuksuzca kapatılmasına karşı bugün saat 17.00’de gazetenin mühürlenen binası önünde basın açıklaması yapacağını açıkladı. Açıklamada gazeteciler, basın meslek örgütleri ve tüm duyarlı kamuoyu gazeteyle dayanışmak amacıyla açıklamaya destek vermeye çağrıldı.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Özgür Gündem gazetesinin mahkeme kararıyla kapatılması kararını protesto ederek, bugün saat 17.00’de gazetenin mühürlenen binası önünde basın açıklaması yapacağını açıkladı. Açıklamada, gazeteciler, basın meslek örgütleri ve tüm duyarlı kamuoyu gazeteyle dayanışmak amacıyla açıklamaya destek vermeye çağrıldı.

ÖGC’den yapılan açıklama şöyle :

“15 Temmuz tarihinden itibaren OHAL ve KHK kapsamında onlarca Basın-yayın kuruluşuna el konulmuş ve gazeteciler gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Darbe sonrası Demokrasi söylemi ile ülke bir çıkmaza sürüklenmiştir. Son olarak 16 Ağustos tarihinde İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Özgür Gündem gazetesine kapatılma kararı verilmiştir.

Sürekli basın özgürlüğünden bahseden AKP İktidarı hukuksuz bir şekilde Özgür Gündem gazetesinin sesini kesmek istemiştir. Gazeteye yapılan polis baskını sonrası aralarında gazeteyle dayanışmaya gelenlerin de bulunduğu 24 kişi darp edilerek gözaltına alınmış, gazete binası hukuksuz bir şekilde mühürlenmiştir.

Yayın hayatına başladığı günden itibaren iktidarların sürekli hedefi olan Özgür Gündem gazetesi bu dönemde AKP iktidarının hedefi olmuştur. 90’lı yıllarda muhabirleri ve yazarları katledilmiş, gazete binaları bombalanmış yine sansür ve kapatmalarla sürekli karşı karşıya kalmıştır. Özgür Gündem gazetesi tüm bu yönelim ve baskılara boyun eğmeyerek Gurbetelli Ersöz’ün, Musa Anter’in Kürt halkına ve halklara bıraktığı miras ve halkların sesi “Gerçekler karanlıkta kalmayacak” şiarıyla yayın hayatını sürdürmüştür.

Özgür Gündem gazetesinin kurulduğu günden bu yana sürekli baskı altında faaliyet yürüttüğü ancak en zorlu dönemlerde bile çalışmalarına ara vermemiş. Hiçbir zaman okurlarını gelişmelerden ve yaşanan gerçeklerden mahrum bırakmamıştır. Sürekli gerçekleri yazıp okurlarına duyurduğu için büyük bedeller vermiş, onlarca çalışanları katledilmiş, onlarcası gözaltına alınmıştır. Yine yüzlerce defa sansürlenmiş ve kapatılmıştır. Buna rağmen gerçekleri yazmaktan taviz vermemiştir.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra basına yönelik baskılarını da arttıran AKP hükümeti özellikle özgür basına yönelmiştir. İnternet siteleri kapatılmış, çalışanlar gözaltına alınmış, tutuklanmış ve sokak ortasında darp edilmiştir. Bu yönelimlerin en son ve hukuksuz örneği ise Özgür Gündem Gazetesi’ne olmuştur.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti olarak Özgür Gündem gazetesine dönük bu uygulamaları kınıyor, çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını ve bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz. Özgür basının şimdiye kadar böylesi baskılara karşı hiç bir zaman geri adım atmadığını ve bundan sonra da geri adım atmayacağını belirtiyoruz. Sonuna kadar Özgür Gündem’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Cemiyet olarak bütün meslektaşlarımızı, demokratik kitle örgütlerini ve tüm gazete okurlarını Özgür Gündem Gazetesi’ne sahip çıkmaya ve Özgür Gündem’in sesi olmaya davet ediyoruz. Yarın (bugün) saat 17.00’de gazetecileri, basın meslek örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu gazetenin Taksim’deki hukuksuzca mühürlenen binası önünde yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz.”

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir