Özgür Gündem yazarı Ragıp Zarakolu’nun da evi basıldı

Özgür Gündem gazetesi binasına polis baskının ardından yayıncı, yazar, gazeteci ve insan hakları savunucusu ve gazetenin yazarlarından Ragıp Zarakolu’nun yasal ikametgahı olan, oğlu Sinan Zarakolu’nun evi de basıldı.

Hakkında İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından geçici süreliğine kapatılma kararı verilen Özgür Gündem gazetesi binasına polis baskının ardından yayıncı, yazar, gazeteci ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu’nun yasal ikametgahı olan, oğlu Sinan Zarakolu’nun evi de dün basıldı. Zarakolu’nun olmadığı evde, polisin kapıyı kırarak içeriye girdiği ve kitaplarına el koyduğu öğrenildi.

Zarakolu, sosyal medya sitesi Facebook’tan olayı şöyle duyurdu:

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını ve oğlumun evine yapılan barbarca baskını protesto ediyorum…

Geçmişte yayın yönetmenliği ve köşe yazarlığı yaptığım Özgür Gündem gazetesi bugün [dün] kapatıldı. Gazete binası polis olduğunu iddia eden bir güruh tarafından basılarak, gazeteci arkadaşlarım darp edilerek gözaltına alındı. Bunlar arasında gazetenin şef redaktörü Zana Kaya, işletme müdürü Davut Uçar ve şair M. Ender Öndeş de var.

Gazetemizin yayın yönetmenliğini yapan Eren Keskin’in ve köşe yazarı Filiz Koçali’nin evine baskınlar düzenlendi.

Tatilde bulunan oğlumun evi, yasal ikametgahım olduğu gerekçesi ile bugün öğleden sonra, polis olduğunu iddia eden bir çete tarafından, çelik kapı tahrip olunarak basıldı. Ona hediye ettiğim, tercüme ettiğim, yayınladığım Ermeni; Pontos ve Süryani soykırımı ile ilgili kitaplara el konuldu.
Bu barbarca davranışı protesto ediyorum.

Kırk yıl basın davalarında yargılandım… Savcılıktan bana tebligat yapıldı. Ben de gidip yazılarıma her zaman sahip çıkıp, saçma iddiaları yanıtladım… Böyle rezalet görmedim, Doksanların kirli savaş yılları dahil…

Kazanan barbarlık, ırkçılık ve kitap düşmanlığı değil, hakikat ve insanlık, özgürlük ve demokrasi olacak.

Gazetenin basılmasının ardından Özgür Gündem’in eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin’in evi de basılmıştı. Gazetenin yazarlarından Filiz Koçali’nin evine de dün baskın yapıldı. (DİHA)

Özgür Gündem’in eski GYY, yazarı ve imtiyaz sahibinin de evleri basıldı
One thought on “Özgür Gündem yazarı Ragıp Zarakolu’nun da evi basıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir