Özgür Gündem’in özel sayısı Diyarbakır’da kısa sürede tükendi

Çalışanları darp edilerek gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesinin, engellemelere rağmen 4 sayfa olarak okurlarına ulaştırılan sayısı Diyarbakır’da kısa sürede tükendi. Gazetenin aboneleri, Özgür Gündem’in gerçekleri yazdığı için kapatıldığını dile getirerek, kapatmalarla bir yere varılamayacağını hatırlattı.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÖGC) tutuklu gazetecilerle dayanışma amacıyla başlattığı “Gönüllü Muhabir” kampanyası çerçevesinde bu gün ajansımız için haber takibi yapan TUHAD-FED Eş Genel Başkanı Mehmet Temizyüz, kapatılan ve çalışanları darp edilerek gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesinin okurları ile görüştü. Gazete çalışanlarının darp edilerek gözaltına alınması nedeniyle “Boyun Eğmeyeceğiz” manşetiyle 4 sayfa olarak yayınlanan Özgür Gündem, Amed’te (Diyarbakır) kısa sürede tükendi. Gazetenin dağıtımcıları yoğun talebe yetişmekte güçlük çekti. 10 yıldır Amed’te (Diyarbakır) Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin yapan Seyfettin Uslu, gazete ellerine ulaşır ulaşmaz Rezan (Bağlar) ilçesi 5 Nisan Mahallesi’ndeki abonelerine dağıttı. Yurttaşların büyük ilgi gösterdiği gazete kısa sürede tükendi. Gazetenin aboneleri kapatmaya sert tepki gösterdi.

‘Özgür Gündem gönlümüzün gazetesidir’

Gazetenin okurlarından Nevzat Kaya adlı esnaf, devlet zihniyetinin hiç değişmediğini vurgulayarak, “Gazeteleri kapatsalar da hepimizi öldürseler de sonuç alamayacaklar. Devletin tek bir yolu var o da masaya oturması. Onlar gazeteleri kapatsalar da Özgür Gündem gönlümüze yazılmıştır, gönlümüzün gazetesidir. Birini kapatsalar biz başka birini açarız ve gerçekleri söyleriz” dedi.

‘Gerçekleri yazdığı için kapatıldı’

Gazete okurlarından Rojhat Ceyhan ise Kürtlerin gözünü ve kulağını kapatmak için gazeteye saldırıldığını söyledi. Ceyhan, “Özgür Gündem doğruları yazdığı için hedef alındı. Özgür Gündem ülkemizin ve halkımızın sesidir. Okuyoruz ve takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Çözüm gazetecileri tutuklamakta değil İmralı’da’

Yıllardır gazetenin abonesi olan Zeki Sarıkaya da devletin Kürtlerin konuşmaması ve düşünmemesi için bu yolu seçtiğini dile getirdi. Sarıkaya, “Erdoğan Kürt halkını ortadan kaldırmak istiyor. Gazetecileri tutuklamakla, köyleri yıkmakla, halkı öldürmekle sorun çözülmez. Çözüm İmralı’dadır. Kendimi bildim bileli gazete üzerinde baskı var, ama hiç bir baskı Özgür Gündem’in sesini kısmaya yetmedi” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir