SADAT’ın kurucusu Erdoğan’ın başdanışmanı oldu

SADAT’ın kurucusu Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni başdanışmanı oldu.

Uluslararası Savunma Danışmanlık Ticaret Şirketi (SADAT) kurucusu Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni başdanışmanı oldu.

Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1996’da kadrosuzluktan emekliye sevk edilen Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, AKP’ye yakın İslamcı eski askerler tarafından kurulan Özel Güvenlik Şirketi SADAT’ın kurucusu olarak biliniyor. Şirket kurulduğu günden beri yasadışı olarak faaliyet yürüttüğü iddiaları ile gündeme gelmişti.

CNNTürk’ün haberine göre, 1964 yılında Kara Harp Okulu’na giren Tanrıverdi, 1976-1978 yıllarında Kara Harp Akademisi’nde öğrenim görerek 1978 yılında kurmay subay statüsünü kazandı. Adnan Tanrıverdi, emekliye ayrıldıktan sonra,  5 yıl Adaleti Savunanlar Derneği’nin Genel Başkanlığı görevini üstlendi.

Tanrıverdi, ASDER Onursal Başkanı olarak, Müslüman ülke silahlı kuvvetlerinin organizasyonu ve stratejik kullanımına danışmanlık, son kullanıcıdan eğitici seviyesi kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetlerinde görev yapmak üzere Sadat Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi’ni kurmuştu.

RS FM’de Yavuz Oğhan’ın programında konuşan Tanrıverdi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile görüştüklerini söyleyerek “Onlar yardım talep etti biz de devlete ilettik” diye ifade etmişti.

SADAT’ın 2012 yılından itibaren İslam coğrafyasıyla irtibat halinde olduğunu kaydeden Tanrıverdi, Oğhan’a,“İslam devletlerinin resmi silahlı kuvvetlerinin danışmanlık eğitim ve donatım hizmetleri vermek amacıyla kurulduk. Yaklaşık 10 İslam ülkesiyle irtibat halindeyiz.” sözleriyle şirketin icraatlarını iletmişti.

‘TAYYİP’İN SİLAHLI ÖRGÜTÜ MÜ?’

CHP Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde; “SADAT, Tayyip’in silahlı örgütü mü?” diye sormuştu.

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise Lice’deki operasyonlarda gözaltına alınan 34 köylünün bir birim tarafından ölümle tehdit edildiğini, görevli bir subayın birime engel olduğunu söylemişti. “Bir birim geliyor. Sakallı, kollarında Arapça yazısı olan bir ekip, benzin getirtip köylüleri yakmaya çalışıyor. ‘Yakacağız’ diyor. Oradaki askeri subay izin verse belki de yakacaklar” diyen Tuncel, bölgede ‘SADAT’ isimli bir oluşumdan bahsedildiğini, yetkililerin bu iddialara açıklama getirmesini istemişti.

SADAT’ın sivil danışmanları arasında Akit yazarları Abdurrahman Dilipak ile Ahmet Varol da bulunuyor. (Kaynak: Evrensel)

 
One thought on “SADAT’ın kurucusu Erdoğan’ın başdanışmanı oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir