Tuncel: ‘Cumhurbaşkanı SADAT’ın faaliyetlerini sahipleniyor’

SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlığı’na getirilmesini değerlendiren DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Cumhurbaşkanı tartışmalı bu kurumun bütün faaliyetlerini sahiplendiğini söyledi.

Kendilerini “Uluslararası savunma ve danışmanlık alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirkettir” diye tanımlayan ve adını Lice’de 34 köylünün özel bir birim tarafından yakılmak istenmesi olayıyla duyuran SADAT’ın kuruyucusu Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlığına getirildi. Atamayı değerlendiren Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, bunun Kürt sorununda savaş politikalarında ısrarcı olunacağı anlamına geldiğini ifade etti.

SADAT’ın kurucusu Erdoğan’ın başdanışmanı oldu

‘Kürt sorununda savaş politikası devam ettiriliyor’

SADAT başkanın Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na getirilmesinin Cumhurbaşkanı’nın yaklaşımlarının çok net belirlediğini ifade eden Tuncel, “Kürt sorununda savaş politikasının devam ettireceğini, bu konuda bir değişiklik olmadığı, güvenlikçi politikaları sahiplenen özgürlükleri yok sayan bir çizginin hakim olduğu ortadadır” diye konuştu.

‘Savaş çatışma zemininin derinleştirildiğini gösteriyor’

SADAT grubunun daha önce de gündeme geldiğine dikkat çeken Tuncel, şöyle devam etti: “Çeşitli faaliyetleri tartışma konusu olmuştu. Hem kurulma amacı hem de yardım ettiği kurumlara dair, yine Lice’de gündeme gelmişti. Bu kadar tartışmalı bir kurumun başkanının Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olması, Cumhurbaşkanı’nın da direkt bu faaliyetleri sahiplenmesi anlamına gelir. Bu ciddi bir sorundur. Bu da yeni rejiminde eskisinden farklı olmayacağını, AKP’nin de savaş çatışma zeminini derinleştireceğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı bağlamında herhangi bir değişimin olmadığını gösteriyor.”

‘Cumhurbaşkanı savaş politikasında ısrarcı’

Tanrıverdi’nin Başdanışmanlığı getirilmesiyle birlikte Türkiye’de savaşın derinleştireceğini gösterdiğini vurgulayan Tuncel, “Cumhurbaşkanı’nın mevcut savaş politikasında ısrarcı olduğunu gösteriyor” dedi. (DİHA)

 
One thought on “Tuncel: ‘Cumhurbaşkanı SADAT’ın faaliyetlerini sahipleniyor’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir